Sterylizacja

Oprócz niedopuszczenia do niechcianej ciąży sterylizacja ma zwykle charakter leczniczy, gdy problematyczne zachowanie psa ma charakter nadmiernego pobudzenia seksualnego. Samiec przejawia zachowania, na które wpływa testosteron, tj. znakowanie zapachami, wędrowanie (w celu znalezienia partnerek), reaktywne zachowania wobec innych samców i często zachowania reaktywne w celu określenia jego rangi w psim stadzie.

Statystyki dowodzą, że większość ukąszeń ludzi przez psy jest dokonywana przez niekastrowane samce. Największy odsetek psów regularnie uciekających to również niekastrowane samce,  największa liczba przypadków agresji między psami ma miejsce w przypadku niekastrowanych samców.

Badania przeprowadzone przez ekspertów wykazały, że sterylizacja psa płci męskiej spowodowała zdecydowaną redukcję pewnych problematycznych zachowań, takich jak:

Redukcja regularnych ucieczek o 90%

Zmniejszenie agresji u psów o 60%

Zmniejszenie znaczenia pomieszczeń moczem o 50%

Badania opierały się wyłącznie na sterylizacji i w czasie badania nie podjęto żadnych modyfikacji zachowania u zwierząt.

U dorosłego psa znaczne obniżenie poziomu testosteronu i zmiana w zachowaniu może zająć od 6 tygodni do trzech miesięcy. 
Dodatkowo zauważono, że duża liczba psów, które wydają się ignorować swoich właścicieli i angażują się w niedopuszczalne zachowania, takie jak próby przejęcia stada, warczenie, szczypanie, gryzienie itp. dotyczyły niekastrowanych samców. Po wykonaniu sterylizacji zachowanie bardzo szybko poprawia się – psy wydają się zwracać większą uwagę na właścicieli, poprawia się zachowanie reaktywne, a wraz z modyfikacją zachowania mogą nastąpić pozytywne zmiany w charakterze.

Ponadto lekarze weterynarii uważają, że utrzymywanie psa w stanie nienaruszonym, bez możliwości angażowania się przez niego w naturalny instynkt rozrodczy, jest frustrujące dla psów. Pamiętając, że węch psa jest o wiele silniejszy od naszego, a nienaruszony samiec potrafi wyczuć ruinę z odległości kilku kilometrów i nie może nic z tym zrobić!

Kolejna kwestia, o której należy pamiętać, że wyprowadzenie na spacer nienaruszonego psa może być utrudnione! Pachnie inaczej niż inne psy i będzie „czerwoną flagą” dla innych psów, z którymi się spotyka, często wywołując reakcje agresywne.

Mity

 • Mój pies nie będzie dobrym psem stróżującym, jeśli zostanie wysterylizowany. Fałsz, jeśli już, pies będzie bardziej oddany swojej ludzkiej rodzinie. Tak zwany „zły” pies stróżujący byłby złym stróżem, niezależnie od tego, czy został wysterylizowany, czy nie.
 • To zmieni osobowość mojego psa. Właściciele psów mają tendencję do przypisywania swoim zwierzętom właściwości antropomorficznych i uważają, że wykastrowany pies będzie w jakiś sposób mniej „męski”, a wysterylizowana suka będzie zainteresowana tylko jedzeniem przez cały dzień. To nie jest prawda. Sterylizacja nie wpływa na naturę psa; pies nadal zachowuje swoje osobnicze cechy i figlarne instynkty.
 • Sterylizacja sprawi, że mój pies będzie gruby. Fałsz, chociaż niższa średnia przemiana materii u sterylizowanych psów ułatwi niektórym psom przybranie na wadze, można to wyeliminować, zmniejszając dzienne spożycie pokarmu o około 15% po zabiegu sterylizacji. Pamiętaj, że sterylizacja nie spowoduje otłuszczenia psa – zbyt duża ilość jedzenia i niewystarczająca ilość ruchu sprawią, że Twój pies będzie gruby!
 • Mój pies się rozleniwi. Fałsz, to, czy pies jest leniwy, czy nie, zależy całkowicie od jego temperamentu i osobowości.
 • Powinieneś zawsze pozwolić samicy na jeden okres rui przed sterylizacją. Fałsz, jedyną rzeczą, jaką może osiągnąć suka, jest możliwość niechcianej ciąży!
 • Poddawanie się sterylizacji jest niebezpieczne. Podobnie jak w przypadku wszystkich zabiegów wymagających estetyki, zawsze istnieje pewne ryzyko, ale jeśli zabieg przeprowadza licencjonowany lekarz weterynarii, rutynowa procedura sterylizacji jest w rzeczywistości mniej niebezpieczna i stresująca niż powikłania, które mogą wystąpić w czasie ciąży.
 • Mój pies to samiec! – Ten komentarz zwykle pochodzi od mężczyzn! Oprócz korzyści wymienionych poniżej, psy zapładniają wyłącznie biologicznym instynktem i nie czują się pozbawione swojej psiej męskości, natomiast pies, który nie zostanie wysterylizowany, będzie cierpieć z powodu skrajnej frustracji, jeśli wyczuje samicę w sezonie i nie będzie mógł się do niej dostać. W rezultacie może to łatwo doprowadzić do problemów z zachowaniem, a nawet zachowań reaktywnych – powstrzymujesz psa przed podążaniem za jego naturalnym instynktem – w celu rozmnażania rasy. 
 • Wszystkie suki powinny mieć jeden miot przed sterylizacją. Zezwolenie na to nie ma absolutnie żadnych korzyści zdrowotnych. W rzeczywistości samice psów, które są sterylizowane przed pierwszym cyklem rui, mają znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na raka sutka. Dobry czas na sterylizację to 8 tygodni po pierwszej cieczce.

 Korzyści ze sterylizacji

 • Sterylizacja pomoże w wyeliminowaniu zachowań znakujących o silnym zapachu, które występują w domu przy samcach nie poddanych sterylizacji.
 • Inną kwestią do rozważenia jest to, że nietknięty samiec jest postrzegany jako zagrożenie dla innych psów, gdy wychodzą na spacer, ponieważ pachną inaczej – sterylizacja to zmieni, a zagrożenie reaktywnym zachowaniem innych psów w stosunku do nich zostanie zmniejszone.
 • Pies, który nie jest sterylizowany, jest często niespokojny i sfrustrowany. Zakres tego może zależeć od osobowości psa, a sterylizacja psa pomoże mu się wyciszyć. Występuje częściej u samców niż samic.                                                                                           
 • Sterylizacja eliminuje również, czasami dramatyczne, behawioralne skutki występujących dwa razy w roku wzrostów hormonalnych, które mogą sprawić, że suka będzie bardziej rozdrażniona, przygnębiona i nerwowa przez okres do trzech miesięcy w każdym sezonie, a w przypadku ciąż urojonych/fantomowych, jest agresywna w stosunku do innych psów i ludzi, ponieważ „chroni” i „broni” swoich zastępczych szczeniąt, które mogą być zabawkami Twojego dziecka, a nawet Twoimi własnymi kapciami!
 • Sterylizacja może wydłużyć długość życia naszego psa. Sterylizacja zapobiega rakowi jąder i prostaty oraz eliminuje infekcję macicy i ryzyko raka sutka u samic.
 • Zrelaksowany pies – zmniejszy to prawdopodobieństwo, że Twój pies będzie chodził w poszukiwaniu potencjalnego partnera.
 • Wreszcie, sterylizacja jest najbardziej skutecznym i humanitarnym sposobem na zmniejszenie liczby egzekucji bezpańskich lub odrzuconych psów, których jedynym przestępstwem jest to, że są niechciane!

Wady sterylizacji

Zalecając sterylizację zawsze sugeruję, aby omówić ten temat z lekarzem weterynarii, który może wskazać ewentualne wady zabiegu wiążące się z ryzykiem związanym ze znieczuleniem i operacją.

 • Nie wszystkie psy szybko wracają do zdrowia, a niektóre mogą wymagać opieki pooperacyjnej i / lub obserwacji
 • Możliwe są skutki uboczne, takie jak utrata apetytu, letarg i biegunka.
 • Przeprowadzono badania, które wskazują, że chociaż sterylizacja zmniejsza częstość występowania raka macicy i sutka, to suki mają więcej problemów ze stawami i chorobami tarczycy.
 • Kiedy samiec jest wykastrowany, ilość testosteronu jest znacznie zmniejszona, ale hormon ten nie jest całkowicie eliminowany. Oznacza to, że jeśli masz psa, który dużo wędruje lub jest bardzo agresywny, sterylizacja może pomóc w zmniejszeniu tego zachowania, ale nie gwarantuje, że całkowicie je wyeliminuje. Tu właśnie pojawia się modyfikacja zachowania.

  Osobiście uważam, że sterylizacja psa jest częścią odpowiedzialnego posiadania zwierzęcia. Jeśli chcemy rozmnażać naszą rasę lub jesteśmy renomowanymi hodowcami powinniśmy pozostawić nasze psy w całości.