Pokarmy, które mogą i nie mogą jeść psy

Przedstawię kilka produktów, które nadają się lub nie jako pokarm dla psów, nie jest to w żadnym wypadku wyczerpująca lista. My, ludzie, spożywamy różnorodne odmiany  jedzenia i jesteśmy istotami społecznymi, które uwielbiają jeść. Proszę pamiętać, że organizmy psów nie działają jak nasze i niektóre pokarmy mogą być dla nich toksyczne.

Jeśli nie jesteś pewien skutków podając swojemu psu konkretną karmę, po prostu tego nie rób. Jeżeli Twój pies zjadł już karmę, której nie pewien, zadzwoń do lekarza weterynarii i dowiedz się jak dalej postępować. W razie wątpliwości zawsze możesz trzymać się niezawodnych, dostępnych przysmaków dla psów. Wiem jednak, że niektóre z poniższych produktów spożywczych są całkowicie bezpieczne dla psa, zaś niektóre są wręcz niedozwolone.

Czy psy mogą jeść banany? Pewnie!

Jest wiele wspaniałych rzeczy o bananach. Banany są całkowicie bezpieczne dla psów, dopóki nie zjedzą ich całej gromady.

Banany mają wiele walorów zdrowotnych. Na przykład, mają dużo składników odżywczych, które mogą być trudne do zdobycia przez Twojego psa w inny sposób: witaminę B, witaminę C i potas.

Mają także mnóstwo błonnika, który, podobnie jak w przypadku ludzi, może pomóc w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia Twojego psa. Błonnik (wraz z innymi naturalnymi enzymami) sprawia, że jest on również dobrym wyborem dla psów z zapaleniem okrężnicy lub problemami z jelitami.

Czy psy mogą jeść jabłka? W umiarkowanym stopniu (uważaj na pestki i ogryzek).

Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest dać psu małą porcję jabłek. Podobnie jak inne owoce, jabłka zawierają dużo witamin i minerałów, a te zawsze są dobre. W szczególności, jabłka zawierają witaminę K, wapń, witaminę C i rozpuszczalny błonnik.

Według nauki lekarza weterynarii, jabłka są wystarczająco twarde i włókniste, aby pomóc w czyszczeniu zębów psa, co sprawia, że są one tanią alternatywą dla gryzaków dentystycznych (choć nadal należy myć zęby szczeniaka).

Dlaczego więc tylko z umiarem?

Po pierwsze, pestki, ogryzek i łodyga jabłka zawierają cyjanek, który jest toksyczny zarówno dla psów, jak i  w nadmiarze dla ludzi (psy po prostu mają trochę więcej problemów z powstrzymaniem się od jedzenia produktów, które im smakują niż ludzie).

Nie przesadzaj z jabłkami i z żadnymi innymi owocami, owoce mogą dodawać psu składników odżywczych do jego diety ale główny  jego posiłek powinien pochodzić z mięsa (szczególnie w przypadku takich ras jak buldogi francuskie) i warzyw.

Czy psy mogą jeść awokado? Nie.

Awokado zawiera substancję chemiczną zwaną persyną – toksynę grzybobójczą.

Niektóre zwierzęta – konie, ptaki i króliki – bardzo źle reakcją na tą substancje.

Według naukowców, psy nie doświadczą poważnej choroby po zjedzeniu awokado, ale mogą być nadmiernie pobudzone, jeśli zjedzą go dużo. Mimo to wymienia się awokado na liście pokarmów, które są niebezpieczne dla psów.

Jeżeli Twój pies przypadkowo zje trochę awokado, prawdopodobnie nie musisz się martwić, w najgorszym wypadku mogą wystąpić wymioty i biegunka. Jeżeli jednak zje cały owoc z pestką, może być konieczne wezwanie lekarza weterynarii. I oczywiście, jeśli nie jesteś pewien… zabierz go do weterynarza, dla bezpieczeństwa.

Czy psy mogą jeść popcorn? Nie polecam.

Popcorn nie jest toksyczny dla psów, zjedzenie odrobiny popcornu nie zaszkodzi.

Jednak, naszym skromnym zdaniem, to nadal nie jest dobry pomysł. Po pierwsze, jedzenie niegotowanych nasion może być dla psów problemem, wszyscy wiemy, jak łatwo jest przypadkowo połknąć kilka  niespreparowanych nasion  podczas jedzenia popcornu.

Ponadto, w popcornie i tak nie ma wartości odżywczych. Tak więc, chociaż popcorn w całości nie jest toksyczny dla psów, istnieje zbyt wiele zagrożeń, aby był naprawdę wart ryzyka.

Jeżeli koniecznie musisz karmić psa popcornem, podawaj mu zwykły popcorn bez cukru i masła lub zamów popcorn specjalnie przygotowany dla psów (np. Pupcorn).

Czy psy mogą jeść marchewki? Pewnie!

Marchewki są wspaniałą, zdrową przekąską dla psów.

Marchew jest składnikiem wielu karm dla psów, ponieważ zawiera beta-karoten, który jest doskonały dla oczu Twojego psa. Marchew jest również dobra dla jego skóry i sierści, co sprawia, że jest prawdziwym dobrodziejstwem dla psów długowłosych, takich jak golden retrievers czy szczeniaki maltańskie.

Na szczęście psy naprawdę lubią jej surową teksturę. Pomyślcie o tym: marchewka to w zasadzie duży kij, który można zjeść. Jaki pies by tego nie pokochał!

Możesz karmić psa gotowaną lub surową marchewką. Jedynymi prawdziwymi ograniczeniami są tutaj (jak w przypadku wszystkich produktów spożywczych), aby nie przesadzać z marchewką,  jeżeli Twój pies ma cukrzycę, ponieważ zawiera ona dużo cukru.

Czy psy mogą jeść winogrona? Nie.

Zrozumienie tego, jak winogrona wpływają na psy, jest stosunkowo nowe, odkryto, że są one związane z niewydolnością nerek psa. Naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego tak się dzieje, ale tak jest.

Przekazałam tą wiadomość ludziom, a kilku z nich powiedziało: „Co? Trenowałem mojego psa, żeby siedział z winogronami!”

Niektóre psy mogą jeść winogrona, nie doświadczając żadnych znaczących skutków ubocznych (ponownie, przyczyny są nieznane). U innych mogą jednak rozwinąć się poważne, zagrażające życiu choroby.

Jeżeli Twój pies połknął winogrona i cierpi na toksykozę, prawdopodobnie będziesz miał do czynienia z wymiotami, zmęczeniem i biegunką, powinieneś zabrać go do lekarza weterynarii.

Jeżeli w przeszłości Twój pies spożywał winogrona, i nie pojawił się u niego nagły objaw toksykozy, to podawaj je sporadycznie zakładam, że Twój pies je bardzo lubi..

Czy psy mogą jeść grzyby? Z umiarem (tylko kupione w sklepie).

Oto najważniejsze, o czym należy pamiętać: jedyne bezpieczne dla psa grzyby to te, które można kupić w sklepie.

Jeśli możesz je kupić  i są bezpieczne do zjedzenia, to prawdopodobnie są też bezpieczne dla Twojego psa. Oczywiście, nigdy nie powinieneś pozwalać swojemu psu jeść dzikich grzybów. Dla niewyszkolonego oka toksyczne grzyby są prawie niemożliwe do odróżnienia od nietoksycznych, a toksyczne grzyby mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia, zwłaszcza dla psów.

Niektóre gatunki dzikich grzybów mogą powodować uszkodzenia wątroby, nerek, problemy trawienne, a nawet poważne uszkodzenia neurologiczne.

Rozsądnie jest także zauważyć, że niektóre źródła zalecają, aby nigdy nie karmić psa grzybami – na wszelki wypadek. Mam tendencję do zaliczania się do tej kategorii.

Czy psy mogą jeść migdały? Czy mogę dać mojemu psu inne orzechy? Nie.

Nie powinieneś dawać psu orzechów.

Ze wszystkich orzechów, migdały należą do najmniej szkodliwych, a jeden czy dwa nie będą niebezpieczne dla psa, dlatego też znajdują się one w kategorii „Nie polecam”. Mimo to, nie jest to najlepsza decyzja.

Układ pokarmowy psa po prostu nie jest przystosowany do radzenia sobie z orzechami, a niektóre orzechy, jak orzechy makadamia, mogą być poważnie toksyczne.

Jeżeli Twój pies zjada orzechy, mogą wystąpić takie objawy: wymioty, biegunka i ból brzucha. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, zabierz psa do weterynarza.

…ale czy psy mogą jeść masło orzechowe? Pewnie!

Nawet jeśli psy nie mogą jeść orzechów, mogą jeść masło orzechowe. Dlaczego? Bo orzeszki nie są orzechowe! To rośliny strączkowe. Więc nie powodują żadnego z tych dziwnych problemów zdrowotnych, które powodują orzechy.

Orzeszki ziemne mają  mnóstwo wspaniałych składników odżywczych dla psów: witaminę B, witaminę E i niacynę. Są one również bogate w dobre tłuszcze.

Ponadto, psy zazwyczaj uwielbiają masło orzechowe. Naszemu psu po prostu rozmazujemy łyżeczkę masła orzechowego w jego pudełku transportowym i pozwalamy mu jechać z nami spokojnie do miasta.

Zgodnie z zaleceniami najlepiej wybierz niesolone masło orzechowe. Prawdopodobnie będziesz musiał się natrudzić ponieważ wiele z nich zawiera zarówno cukier  i sól – nie wspominając o uwodornionych olejach.

Możesz oczywiście zrobić swoją wersję domowej roboty, używając surowych, niesolonych orzeszków ziemnych i robota kuchennego.

Czy psy mogą jeść jagody? Pewnie!

Niebieskie jagody zawierają mnóstwo wspaniałych rzeczy. W tym witaminy A, B, C, E i K. Zawierają także trochę błonnika i całą masę przeciwutleniaczy.

Więc, tak, są całkiem zdrowe. W rzeczywistości, jagody znajdziesz w wielu najlepszych karmach dla psów.

Uważaj tylko, aby nie przekarmić nimi psa, co może spowodować rozstrój żołądka, biegunkę lub wymioty. Innymi słowy, cała miska borówek prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem, ale kilka tu i ówdzie (lub jako składnik karmy dla psów) jest całkowicie fajnych – a nawet zdrowych!

Czy psy mogą jeść żurawinę? Pewnie!

Małe czerwone kuleczki zwane Żurawiną są nie tylko darem matki natury dla każdego, kto cierpi na infekcje dróg moczowych, ale są także świetną przekąską dla psa!

Zawierając przyzwoitą ilość błonnika pokarmowego, który pomaga Twojemu psu, gdy mama natura go woła, będąc bogatym w witaminy A, B1, B2 i C oraz znanym z tego, że poprawia funkcje poznawcze psa i pomaga zwalczać efekty starzenia, żurawina jest zdecydowanie opcją, którą powinieneś rozważyć i od czasu do czasu włączyć do diety swojego psa.

Należy jednak zachować ostrożność, aby nigdy nie podawać psu suszonej żurawiny i podawać mu tylko świeżą, surową żurawinę. Suszona żurawina jest znacznie mniej pożywna i ma ogromną zawartość cukru.

Czy psy mogą jeść seler? Jest on zdrowy, ale nie jest zalecany.

To jest podstępne. Sądząc tylko po wartości odżywczej, seler jest w porządku. W rzeczywistości, większość zieleni liściastej jest dobra dla psa.

W szczególności seler naciowy zawiera dużo witamin (A, B, C, E, K), a także dużo wody, co jest dobre.

Dlaczego więc go nie polecamy? Raczej nie karmmy naszego szczeniaka surowym selerem, ponieważ jest on tak twardy i żylasty. Gdyby był miłym, grzecznym psem, który poświęca więcej czsu na przeżuwanie pokarmu, to mogłoby być nieco inaczej. Ale on nie jest. Jak wiele psów, jest podekscytowany, kiedy je i ma tendencję do połykania dużych kawałków.

Jeśli Twój pies nie żuje poprawnie selera, może to być trudne do przejścia i może powodować pewne problemy trawienne (mój pies jest już na nie podatny).

Czy psy mogą jeść cebulę? A co z czosnkiem? Nie.

Cebula jest jednym z pokarmów, przed którymi ostrzegają naukowcy w dosyć jednoznaczny sposób. W rzeczywistości, wszystkie warzywa z rodziny cebulowatych (czosnek, cebula i szalotki) mogą powodować znaczne uszkodzenia czerwonych krwinek psa, jeśli zje ich wystarczającą ilość.

Niemniej jednak, potrzeba całkiem sporej ilości cebuli, aby naprawdę spowodować problem. Jeżeli więc Twój pies złapie cebulę, która wyskoczyła z Twojej deski do krojenia na podłogę, i trochę ją nadgryzie, prawdopodobnie nic mu nie będzie.

Czosnek to jednak inna historia. Według naukowców, „im silniejszy jest, tym bardziej jest toksyczny.” Więc, jeśli zadałeś sobie pytanie: „Czy psy mogą jeść czosnek?”, odpowiedź brzmi: „Nie,” i z tych samych powodów nie powinny jeść cebuli.

Dotyczy to również produktów z cebulą i czosnkiem (zupy lub cebula w proszku), które mogą być bardzo niebezpieczne.

Czy psy mogą jeść ryż? Pewnie!

Tak długo, jak ryż jest dobrze ugotowany, dla większości psów jest on całkowicie w porządku.

To kolejny składnik, który od czasu do czasu można znaleźć w karmie dla psów. Dobrze jest gdy psi pokarm pozyskuje węglowodany z warzyw, takich jak słodkie ziemniaki, odrobina ryżu może być dobrym sposobem na upewnienie się, że Twój pies otrzymuje wystarczającą ilość węglowodanów, jeśli sam przygotujesz  karmę dla psów.

Dodatkowo, biały ryż ma pewne dobre właściwości, a mianowicie może pomóc uspokoić brzuszki przy nadmiarze śluzu.

Najważniejszą rzeczą jest tutaj upewnienie się, że ryż jest w pełni ugotowany. Powinieneś również zachować ostrożność przy podawaniu ryżu psom cierpiącym na cukrzycę, ponieważ ma on wysoki indeks glikemiczny.

Czy psy mogą jeść ryby? Pewnie!

Gotowana ryba jest właściwie jednym z moich ulubionych mięs dla mojego psa.

Ryby to dobre, chude mięso, które powinno stanowić większość diety każdego psa. Jednym z powodów, dla których naprawdę lubię podawać ryby, jest to, że dostarczają one wiele dobrych kwasów tłuszczowych omega, które czasami trudno znaleźć w karmie dla psów.

Jeżeli zamierzasz karmić psa gotowaną rybą, upewnij się, że jest ona niesolona.

Czy psy mogą jeść chleb? Z umiarem .

Chleb oczywiście nie jest najbardziej pożywną rzeczą. Tak więc, chociaż ja osobiście nie daję psu chleba (najczęściej wybieramy zdrowsze przekąski), to w ciągu swojego życia trafił on wiele razy do pudełka z ciastkami i przeżył.

Jest tu jednak jeden bardzo ważny wyjątek: psy nie mogą jeść surowego ciasta drożdżowego.

Surowe ciasto zrobione z drożdży rośnie i rozszerza się w ciepłym środowisku. Żołądek psa jest idealnym środowiskiem do ekspansji ciasta chlebowego, i drożdżowego.

Biorąc pod uwagę, że niektóre ciasta dosłownie podwajają swoje rozmiary, może to powodować poważne problemy, takie jak rozdęty żołądek, brak koordynacji, a nawet śpiączkę i drgawki.

Czy psy mogą pić piwo? Nie.

Nie. Nie dawaj psu piwa. Zarówno etanol (picie alkoholu) jak i chmiel są toksyczne dla psów.

Czy psy mogą jeść truskawki? W umiarkowaniu.

Truskawki należą do tej samej kategorii co jagody: są całkowicie bezpieczne dla psa, ale nie należy ich podawać w nadmiarze.

Jak większość innych owoców, truskawki zawierają dużo błonnika, witamin i antyoksydantów. Wszystko to jest dobre dla psów, pod warunkiem, że pamiętasz, że mięso powinno stanowić największą część ich diety.

Czy psy mogą jeść dynię? Pewnie!

W świecie żywienia psów dynia jest uważana za cudowne jedzenie.

Jest ona powszechnie stosowana w leczeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości żołądkowych, w tym zarówno zaparć, jak i biegunki. Zawiera beta-karoten, który świetnie wpływa na wzrok Twojego psa.

Dynia ma dużo witaminy A, a zbyt dużo witaminy A może być toksyczne.

Czy psy mogą jeść ser? W umiarkowanym stopniu.

Ser nie jest szczególnie szkodliwy dla psów, a wiele psów uwielbia go w nadmiarze tak samo jak my ludzie. Niektóre sery, jak twarożek, są wskazane i dość bogate w białko.

Niemniej jednak, pewien procent psów nie toleruje laktozy, a prawie wszystkie sery, które kupujesz, są dość mocno przetworzone i zawierają dodatkowe substancje chemiczne, których wielu właścicieli psów woli unikać.

Czy psy mogą jeść sałatę? Mogę dać psu szpinak? Pewnie!

Większość zieleni liściastej jest tak samo dobra dla psów jak dla ludzi. Tak naprawdę, zobaczysz ich mnóstwo w karmie dla psów. Najczęściej spotykane są prawdopodobnie jarmuż i boćwina, ale od czasu do czasu zobaczysz też szpinak.

Szpinak zawiera substancje chemiczne zwane szczawianami, które mogą być szkodliwe dla psów, ale Twój pies musiałby jeść dużo szpinaku, więc w większości przypadków to nie nastąpi.

Musisz także uważać na niektóre z tych warzyw,  ponieważ mogą one spowodować nadmiar gazów. Szczeniaka może dostać tylko małe ilości kapusty i jarmużu. Może się wytwarzać nadmierna ilość gazu co może być niebezpieczne, zwłaszcza u większych ras, które mają skłonność do wzdęcia, co jest stanem potencjalnie zagrażającym życiu.

Czy psy mogą jeść gumę? Nie.

Guma jest jedną z bardziej niebezpiecznych rzeczy, które pies może zjeść.

Poza tym, że jest trudna do strawienia.

Czy psy mogą jeść paprykę? Nie jest to zalecane.

Niektóre rodzaje papryki nie są szkodliwe, zwłaszcza te łagodniejsze. Na przykład zielona papryka jest bardzo łagodna i zawiera wiele wspaniałych witamin i minerałów.

Jednak inne, ostrzejsze papryki mogą siać spustoszenie w układzie pokarmowym Twojego psa. Ogólnie rzecz biorąc, psy nie radzą sobie z pikantnymi rzeczami tak dobrze, jak ludzie.

Czy psy mogą jeść gruszki? Pewnie!

Gruszki traktujemy tak samo jak jabłka: są świetnym źródłem składników odżywczych, ale podajemy  małe porcje i bardzo dbamy o to, aby nasza psina nie dostała żadnych pestek i ogryzka.

Czy psy mogą jeść czekoladę? Nie.

Wszyscy powinni już o tym wiedzieć, psy absolutnie nie mogą jeść czekolady.

Czekolada zawiera dwie szkodliwe substancje chemiczne: kofeinę i teobrominę. Obie są toksyczne dla psów.

Ogólnie rzecz biorąc, im ciemniejsza jest czekolada, tym bardziej jest ona niebezpieczna dla psa. I naprawdę należy unikać wszystkich rodzajów czekolady: cukierków, ciasteczek, ciastek z czekoladą, czekolady do pieczenia. Trzymajcie się z dala od tego wszystkiego.

Przekonaliśmy się o tym w trudny sposób, gdy (głupio) zostawiliśmy gigantyczne, podwójnie ciemne ciasteczko czekoladowe na stoliku do kawy. Nasz pies, mały aniołek, zjadł to wszystko w około 30 sekund, kiedy ja byłam w łazience.

Mój pies spędził 2 dni w klinice weterynarii, to była droga nauka!

Czy psy mogą jeść kukurydzę? Nie polecam.

Kukurydza jest jedną z tych rzeczy, które nie zaszkodzą poważnie psu, jeśli zje jej trochę, ale generalnie należy jej unikać i z pewnością nie powinna stanowić znaczącej części jego diety.

Oprócz tego, że kukurydza powoduje dość znaczne skoki poziomu cukru we krwi, może także powodować (lub pogarszać) alergie i jest bardzo trudna do strawienia (co prawdopodobnie wszyscy wiemy z własnego doświadczenia).

Gdyby to nie wystarczyło, kukurydza ma stosunkowo niską wartość odżywczą i nie jest szczególnie dobrym źródłem energii.

Dlatego właśnie tak bardzo się denerwuję, że kukurydza jest głównym składnikiem tak wielu dużych, komercyjnych karm dla psów (dlatego też zalecam trzymać się z dala od tych produktów).

Czy psy mogą jeść granaty? Nie.

To podstępne, bo granaty są totalnym super-żarciem dla ludzi.

Ale tak nie jest w przypadku psów. W rzeczywistości, większość psów zachoruje, jeśli zjedzą granaty. Głównie dlatego, że prawie cała jadalna część granatu składa się z nasion (zwanych arilami), które są trudne do strawienia.

Porzeczki są w tej samej kategorii.

Psy, które jedzą granaty, mają skłonność do bólu brzucha lub wymiotów. W większości przypadków, jeśli Twój pies zje niewielką ilość granatu, będzie w porządku, zwłaszcza jeśli wymiotuje.

Jak zawsze jednak, jeśli się martwisz, idź do weterynarza.

Kilka ostatnich myśli…

Chciałam tylko jeszcze raz przypomnieć, żebyś nigdy więcej nie karmił psa czymś, czego nie jesteś pewien i zadzwonił do weterynarza, jeśli zje coś, czego ty też nie jesteś pewien.