Podróże z psem

Podróżowanie z psem nie jest czymś, co powinieneś brać lekko (jest wiele rzeczy, które mogą pójść źle i mnóstwo rzeczy do zapamiętania), ale czasami po prostu chcesz wybrać się w podróż z najlepszym przyjacielem. Dlatego właśnie stworzyliśmy najlepszy przewodnik po podróżach z psem – abyś wiedział dokładnie, czego potrzebujesz!

Rzeczy do spakowania

Przed wyjazdem sporządź dwie listy niezbędnych rzeczy do spakowania, jedną dla Ciebie, drugą dla Twojego psa. Z tymi listami, sukces jest gwarantowany. Bez nich – cóż, powiedzmy,  że nie będzie lekko. Tu jest lista na początek:

 • Dokumentacja medyczna, w tym świadectwa zdrowia i dowody szczepień przeciwko wściekliźnie
 • Wszelkie leki, które psy biorą regularnie
 • Dane kontaktowe do lekarza weterynarii
 • Grzebień lub szczotka i produkty do zwalczania pcheł
 • Chusteczki dla zwierząt domowych i inne produkty pielęgnacyjne
 • Ręczniki papierowe i mokre chusteczki higieniczne
 • Karma dla psa i przysmaki na całą podróż
 • Woda butelkowana i miski do wody i karmy
 • Kilka potraw puszkowanych
 • Smycz, szufelka i worki na śmieci
 • Zapasowa obroża z identyfikatorem
 • Ulubiona zabawka i koc Twojego psa
 • Lista przyjaznych dla psów miejsc, miejsc noclegowych i restauracji
 • Drugi identyfikator, który zawiera adres i numer telefonu miejsca pobytu
 • Apteczka pierwszej pomocy dla psa

Podróże z psem i gdzie szukać oszczędności

Jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, na podróżach ze zwierzętami domowymi jest rezerwacja pobytu poza szczytem. Można również skorzystać z okresu tuż przed i po sezonie szczytowym, kiedy pogoda jest dobra, ale pobyty i ceny są niższe. Niektóre nieruchomości są również bardziej elastyczne, jeśli chodzi o politykę wobec zwierząt domowych w okresie poza sezonem, więc mogą one przyjmować większe psy (lub więcej niż jednego psa na pokój) w tym spokojniejszym okresie.

Aby zaoszczędzić pieniądze, ważne jest, aby sprawdzić jakie są opłaty za zwierzęta domowe. Jeśli hotel pobiera kaucję za zwierzę domowe, upewnij się, że podlega ona zwrotowi; niektóre obiekty pobierają opłatę za zwierzę domowe, ale nazywają ją kaucją bezzwrotną. Zwróć również uwagę, czy opłata jest za noc, czy za cały pobyt zwierzęcia.

Podróżując samolotem

Podróżowanie samolotem jest szybkie i łatwe dla ludzi, więc naturalnie zakładamy, że sprawdzi się również w przypadku zwierząt domowych. Prawda jest taka, że podróżowanie samolotem nie jest bezpieczne dla zwierząt domowych. Zaleca się, aby transport zwierząt domowych drogą lotniczą odbywał się tylko w ostateczności lub w razie wyższej konieczności.

Podróżowanie samolotem jest szczególnie niebezpieczne dla zwierząt z „wepchniętymi” twarzami, takimi jak buldogi czy pekińczyki. Ich krótkie drogi oddechowe sprawiają, że są one bardziej podatne na brak tlenu i udar cieplny.

Jeśli zdecydujesz się zabrać swojego psa ze sobą do samolotu, musisz zapoznać się z przepisami dotyczącymi podróży zwierząt domowych. Wszystkie linie lotnicze posiadają odnośnie takich podróży przepisy, a niektóre nakładają dodatkowe ograniczenia.

Wybrane przepisy dotyczące przelotu z psem

Jeśli chcesz zabrać psa, zadzwoń bezpośrednio do linii lotniczych, aby dokonać rezerwacji. Przed rezerwacją miejsca upewnij się, że jest wolne miejsce dla twojego psiego przyjaciela – niektóre linie lotnicze dopuszczają tylko kilka zwierząt na lot.

Nie zaszkodzi również zadzwonić ponownie do linii lotniczych na dzień lub dwa przed odlotem, aby potwierdzić, że zabierasz ze sobą zwierzę i upewnić się, że Twój przelot z psem jest zatwierdzony przez linie lotnicze.

Przygotuj psa na tą podróż, umieszczaj go w transporterze tak często, jak to możliwe, na wycieczki po mieście – zmniejszy to stres Twojego pupila w wielkim dniu podróży.

Dzień Waszego lotu

Linie lotnicze wymagają, aby Twój pies otrzymał karmę i wodę na cztery godziny przed zameldowaniem się. To ważne aby pies nie był z pełnym żołądkiem podczas lotu.

Na samą podróż przygotuj mu jedzenie i naczynia z wodą w klatce, jeśli masz wgląd do psa.

Przed wyjazdem na lotnisko weź swojego psiaka na długi spacer, zabierz smycz, aby mógł być wyprowadzony na krótki spacer w oczekiwaniu na lot. Nie przyjeżdżaj zbyt wcześnie – nie możesz odprawić psa na więcej niż cztery godziny przed lotem.

Boksy do przewożenia zwierząt domowych

Większość nosidełek dla zwierząt domowych jest wykonana z twardego tworzywa sztucznego z otworami do wentylacji. Transporter musi być wystarczająco duży, aby pies mógł wygodnie wstać, obrócić się i położyć. Upewnij się, że transporter ma solidną, szczelną podłogę wyłóż ją  kilkoma warstwami chłonnej wyściółki.

Boks  powinien być dobrze wentylowany, posiadać rączkę oraz puste naczynia z karmą i wodą, aby pracownicy linii lotniczych mogli w razie potrzeby napoić i nakarmić psa.

Oznacz Boks Twoim  imieniem i nazwiskiem oraz nazwą psa i identyfikatorem z adresem domowym i numerem telefonu oraz numerem osoby, do której ma dotrzeć w miejscu docelowym.

Powinieneś również zaznaczyć na górze i po bokach transportera „Żywe Zwierzę”, strzałkami wskazującymi właściwy kierunek, w którym należy ustawić ciasto.

Według przepisów Twoje zwierzę powinno być w wieku co najmniej ośmiu tygodni, w pełni odsadzone od matki i w dobrym stanie zdrowia przed podróżą.

Wytyczne linii lotniczych

Każda linia lotnicza ma inne zasady dotyczące transportu psów. Niektóre zezwalają na przewożenie psów w kabinie jako części bagażu podręcznego, inne zezwalają na przewożenie psów tylko w strefie cargo. Niektóre linie nie pobierają żadnych opłat, a niektóre pobierają ponad 1000 zł. Przed zaplanowaniem podróży dokładnie to sprawdź.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Kilka kolejnych zaleceń może sprawić, że latanie z psem będzie bezpieczniejsze:

 • Nie podawaj psu środków uspokajających ani usypiających może to źle wpłynąć na jego samopoczucie i wywołać efekty uboczne.
 • Upewnij się, że paznokcie Twojego psa zostały obcięte, aby nikogo nie podrapał.
 • Jeśli to możliwe, zarezerwuj bezpośrednie loty, co zmniejszy ryzyko nieszczęśliwych wypadków i sprawi, że doświadczenie to będzie mniej stresujące dla Twojego pupila.
 • Po wejściu na pokład poinformuj kapitana i stewardessę, że w kabinie lub przestrzeni ładunkowej jest zwierzę. Czasami podejmą oni specjalne środki ostrożności.
 • Większość linii lotniczych nie pozwala także psu podróżować w strefie cargo, jeżeli temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka lub zbyt niska. Jeżeli podróżujesz w czasie ekstremalnych temperatur, zminimalizuj ryzyko, wybierając w lecie loty wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, a w zimie loty po południu.
 • Postaraj się nie latać z psem w czasie intensywnych podróży, takich jak wakacje; loty są o wiele trudniejsze, a personel linii lotniczych spieszy się i jest zniecierpliwiony.
 • Kiedy dotrzesz do celu podróży, jak najszybciej otwórz bagażnik, aby zbadać psa. Jeżeli coś wydaje się nie w porządku, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
 • Nie obawiaj się mówić głośno, jeżeli zobaczysz, że Twój pies (lub ktoś inny) jest źle traktowany przez pracownika linii lotniczych. Poproś o rozmowę z kierownikiem i zgłoś ten incydent zarówno ustnie, jak i pisemnie.

Podróżowanie samochodem

Podróżowanie z psim towarzyszem samochodem zamiast samolotem oferuje znacznie większą elastyczność na krótszych dystansach, ale trzeba też mieć świadomość kilku obaw. Jest wiele szczegółów do przemyślenia w trakcie przygotowań.

Przygotuj się na podróż

Zanim wyjdziesz z domu, zastanów się nad mikrochipem dla psa. Podczas tego bezbolesnego procesu lekarz weterynarii umieszcza pod skórą psa chip zawierający wszystkie dane identyfikacyjne. Upewnij się również, że obroża zawiera identyfikator z Twoim numerem telefonu komórkowego.

Zapakuj odporną na rozlanie miskę z wodą, normalne jedzenie psa i wszystkie leki, które bierze. Nie zapomnij o ulubionych zabawkach i pomyśl o długotrwałych, jadalnych gryzakach zajmujących czas podczas jazdy samochodem.

Poproś weterynarza o zbadanie psa przed wyjazdem z miasta. Weź kopię zaświadczenia potwierdzającego, że pies jest zdrowy, zdolny do podróżowania i jest na bieżąco ze wszystkimi szczepieniami.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Upewnij się, że Twój pies jest bezpiecznie zamknięty lub zapięty podczas podróży samochodem. Niespokojny pies, który może swobodnie podróżować w samochodzie, może łatwo spowodować wypadek, rozpraszając Cię lub nawet może zaplątać się w pedały. Nie zabezpieczone psy powodują sporo wypadków drogowych.

Najbezpieczniejszym i najlepszym sposobem transportu jest umieszczenie psa w przestronnym transporterze, który możesz zabezpieczyć pasem bezpieczeństwa.

Nigdy nie zostawiaj psa samego w samochodzie, nawet jeśli myślisz, że to tylko szybki postój. Kiedy temperatura na zewnątrz wynosi 25 stopni, temperatura wewnątrz Twojego samochodu może osiągnąć 40 stopni w ciągu zaledwie 10 minut. Jeżeli podczas postoju temperatura niebezpiecznie wzrośnie może spowodować śmierć psa.

Jakkolwiek kuszące to może być, nie pozwól psu wystawiać głowy przez okno. Kilku właścicieli zgłosiło, że ich psy zostały zranione odłamkami lub zachorowały na skutek zimnego powietrza, które wypełniło ich płuca.

Ponadto, nigdy nie należy przewozić psa w otwartym pickupie. Ryzyko jest po prostu zbyt duże. Nigdy też nie otwieraj okna ani drzwi w samochodzie, gdy pies jest niespokojny.

Często zatrzymuj się, aby pozwolić psu na wypróżnienie. Przez cały czas trzymaj go na smyczy. Jeżeli pies nie reaguje na komendę, poświęć mu trochę czasu zanim wyjdziesz, być może podróż samochodem jest dla niego nieco stresująca.

Psy, które nie lubią przejażdżek samochodowych

Niezależnie od tego, czy Twój pies po prostu nie lubi podróżować samochodem,  lub za bardzo się ekscytuje na myśl o przejażdżce samochodem, kilka strategii może pomóc. Skorzystaj z tych pomysłów; szczekanie, skakanie, wymiotowanie na tylnym siedzeniu podczas Twoich „relaksujących” wakacji nie jest przyjemne!

Kiedy zabierasz psa do weterynarza na badania przed wyjazdem, zapytaj o chorobę lokomocyjną. Nawet jeśli pies nie wymiotuje, może mieć mdłości. Oznaką tego może być drżenie, ślinienie się lub postawa łowcy. Zapytaj swojego weterynarza o leki, które mogą pomóc złagodzić chorobę lokomocyjną.

Aby zapobiec chorobie, karm psa wcześnie, aby nie jadł tuż przed wyjazdem. Upewnij się, że również wcześnie napił się, aby nie był nadmiernie spragniony w samochodzie.

Jeżeli Twój pies boi się jazdy samochodem, zacznij od małych dawek na kilka tygodni przed wyjazdem. Podawaj psu jeden posiłek dziennie w samochodzie, przy wyłączonym silniku ale na postoju. Stopniowo wydłużaj pobyt w samochodzie, aż do krótkich przejażdżek. Spróbuj zakończyć przejażdżkę w zabawnym miejscu dla psów, na przykład w parku dla psów lub na szlaku, na którym może pobiegać.

Jeżeli Twój pies jest zbyt podekscytowany i ciągle szczeka lub jęczy w samochodzie, jakąś ulubioną przekąskę. Pomyśl także o przeszkoleniu psa w transporterze, aby mógł w nim wygodnie odpoczywać, co ograniczy jęki i szczekanie.

Wypożyczalnie samochodów

Jeśli musisz wynająć samochód, aby dojechać do celu z psem (lub jeśli leciałeś i na miejscu potrzebowałeś auta do zwiedzania), większość dużych wypożyczalni samochodów zezwala na zwierzęta domowe. Ich zasady mówią zazwyczaj, że pojazdy muszą być zwrócone czyste i wolne od sierści zwierzęcej. Nadmierna sierść zwierząt domowych lub jakiekolwiek zabrudzenia spowodowane przez psa będą skutkowały dodatkową opłatą za czyszczenie, więc upewnij się, że dobrze wyczyściłeś samochód przed oddaniem do wypożyczalni. Wypożyczalnia udostępni Ci listę zasad, zapoznaj się z nią koniecznie.

Znalezienie hoteli przyjaznych dla psów

Liczba kwater przyjmujących zwierzęta towarzyszące wciąż rośnie, ponieważ hotele zdają sobie sprawę, jak dużo psy znaczą dla ich właścicieli.

Istnieje wiele ogromnych zasobów, które pomogą Ci znaleźć przyjazne zwierzętom hotele, do których możesz podróżować, przeprowadź rozeznanie zrobić z pewnym wyprzedzeniem. Nie chcesz utknąć w środku nocy w poszukiwaniu hotelu, który w końcu zgodzi się na Ciebie i Twojego  przyjaciela.

Niektóre hotele po prostu pozwalają na pobyt psów, są i takie, które naprawdę rozwijają czerwony dywan, witając psich gości. Ponownie, zrób swoje badania, aby dowiedzieć się, na co może liczyć Twój psiak w hotelu, który rozważasz.

Polityka hotelowa

Większość hoteli nie pobiera dodatkowych opłat za pobyt zwierząt domowych, uwzględniając psy w swej polityce.

Jest też część hoteli, które nadal pobierają opłaty. Opłaty te mogą się znacznie różnić w zależności od liczby zwierząt domowych, rozmiaru, wagi i innych czynników, więc zadzwoń, aby dowiedzieć się, czego dokładnie możesz się spodziewać.

Opłaty wahają się od nominalnej opłaty dziennej, przez duże depozyty za szkody, po opłaty ryczałtowe.

Nasza rada dla szczeniaka…

Zanim dokonasz rezerwacji, sprawdź okolice hotelu. Wiele hoteli znajduje się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, z dużą ilością ulic i betonu wokół, a także z niewielką ilością zielonej przestrzeni dla psa.

Zadzwoń do recepcji hotelu i zapytaj, czy Twój pies będzie miał gdzie się podziać. Zapytaj też o bezpieczeństwo i poziom hałasu w okolicy.

Zapytaj o dodatkowe usługi dla zwierząt, zwłaszcza jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że podczas niektórych wycieczek zostawisz swojego psa w hotelu. Niektóre hotele oferują specjalne łóżka i smakołyki, opiekę nad psem. Zapytaj, zanim zdecydujesz, gdzie się zatrzymać.

Poproś o pokój na parterze. Ułatwia to wyjście zwłaszcza w środku nocy. Uważaj też na tak zwane „pokoje dla zwierząt”. Są to często tylko pokoje dla palących lub starsze, zaniedbane pomieszczenia. Zapytaj o to przy rezerwacji pokoju.

Umieść psa transporterze, jeśli musisz zostawić go w pokoju. To dla bezpieczeństwa, jak również dla bezpieczeństwa pracowników hotelu. Jeżeli nie możesz używać transportera, powieś na klamce znak „Nie przeszkadzać”, aby zniechęcić kogoś do wejścia. Niektóre hotele mogą nie pozwolić Ci zostawić psa samego nawet w klatce.

Natychmiast usuwaj wszelkie szkody wyrządzone przez psa. Zadzwoń od razu do kierownika, aby wyjaśnić, co się stało – nie zwlekaj.

Jeżeli Twój pies ma skłonność do szczekania na nieznane odgłosy, rozważ włączenie radia, aby zapewnić mu jednostajne bezpieczne tło, tak aby nie słyszał (i nie szczekał) przy każdym dźwięku przez całą noc.

Szczęśliwy powrót do domu, wracamy zdrowi i szczęśliwi!

Bądź świadomy, jak Twój pies reaguje na obcych. Jest w porządku, jeżeli warczy lub zachowuje się nerwowo – jest poza swoim normalnym otoczeniem i potrzebuje pewności, że wszystko będzie w porządku. Bądź spokojny i stanowczy i pamiętaj, że ćwiczenia to świetny sposób na odprężenie psa.

Wspominaliśmy o tym już wcześniej, ale należy to powtórzyć – wyjazd do weterynarza jest doskonałym środkiem ostrożności. Powiedz lekarzowi weterynarii, że masz zamiar podróżować z psem i pozwól mu udzielić wszelkich porad oraz sprawdź, czy przed wyjazdem nie ma żadnych problemów, którymi należy się zająć.

Jeżeli zatrzymujesz się w hotelu, sprawdź, czy w pokoju hotelowym nie ma niczego, co mogłoby stanowić zagrożenie dla psa. Ukryj wszystkie luźne przewody, upewnij się, że wszystkie okna i drzwi są zamknięte i zablokowane oraz upewnij się, że wszystko jest na swoim miejscu. Dobrym pomysłem jest, aby pies siedział przy drzwiach, podczas gdy Ty sprawdzasz wszystkie te rzeczy i poruszasz się po pokoju. Pozostawienie zapachu w całym pokoju pomoże psu szybciej się do niego przyzwyczaić.

Jeżeli Twój pies będzie się niepokoił podczas podróży, pomyśl o zakupie koca do przytulania (ze specjalnym obciążeniem imitującym uścisk), aby go uspokoić. Koc wywiera nacisk na różne punkty ciała psa, co pomaga mu się zrelaksować. Spokojny pies jest bezpiecznym psem. Wielu właścicieli psów lubi tę opcję, ponieważ jest ona wolna od narkotyków.

Jedna rada, jeśli podróżujesz za granicę: zbadaj kulturę kraju, który będziesz odwiedzał. Dowiedz się, jak postrzegają psy, gdzie będą mile widziane i jakie zasoby będą potrzebne, jeżeli Twój pies będzie potrzebował pomocy.

Alternatywą są sprawdzone schroniska i hotele dla psów

Zanim zdecydujesz się zabrać ze sobą psa na wycieczkę, zastanów się, czy jest to najlepsza opcja. Czy Twój psi przyjaciel będzie przebywał z Tobą przez większość czasu, czy też w większości przypadków będzie przebywał w klatce w pokoju hotelowym, gdy Ty będziesz wychodził na spacer? Jeśli tak, to może zechcesz zostawić go w domu.

Jeżeli Twój pies jest podatny na chorobę lokomocyjną lub jest zdenerwowany emocjonalnie lub psychicznie po zmianie rutyny, być może lepiej będzie, jeżeli zostanie w domu. Jeżeli Twój pies jest chory, zraniony lub w ciąży, decyzja jest jeszcze bardziej oczywista – zostaw go w domu.

Jeżeli zdecydujesz się zostawić psa w domu, oczywiście nie może on zostać sam. Oto kilka alternatyw.

Schronienia tymczasowe

Być może uda Ci się znaleźć dla Twojego psa tymczasową opiekę podczas Twojej nieobecności. Schroniska obejmują zarówno podstawowe zakwaterowanie, jak i luksusowe apartamenty dla Twojego psa.

Zrób swoje badania, uzyskaj rekomendacje od znajomych i złóż wstępne wizyty aby osobiście się przekonać jakie warunki oferują dla Twojego pupila. Zaufaj swoim zmysłom, kiedy tam jesteś i upewnij się, że miejsca, w których Twój pies będzie bezpieczny i zadbany, są takie w rzeczywistości.

Opiekuni dla psów

Opiekunki do psów stanowią świetną alternatywę. Jeżeli zaufany sąsiad, przyjaciel lub krewny jest chętny przyjść do Twojego domu, aby codziennie sprawdzać co u psa, zapewnić mu świeże jedzenie i wodę oraz zabrać go na spacer, może to zapewnić mu przyjemny aczkolwiek trochę samotny bez Ciebie czas. 

Jeżeli opiekunka wolałaby trzymać psa w domu, upewnij się, że dobrze się u niej poczuje i zabierz psa na kilka wizyt, zanim go podrzucisz, gdy Ciebie nie będzie.

Jeżeli podoba Ci się pomysł opiekunki do psa, ale nie masz żadnych dobrych opcji, spróbuj odwiedzić strony w Internecie zajmujące się tym. Profesjonalna usługa zlokalizuje opiekunkę w pobliżu Ciebie. Masz zagwarantowaną osobistą uwagę, brak klatek i codzienny kontakt.

Hotel dla psa

Jeśli nie chcesz niczego innego i możesz sporo za to zapłacić – rozważ luksusowe psie spa lub psi hotel. Ponownie, Twój lekarz weterynarii może skierować Cię na wszystkie takie opcje w Twojej okolicy.

Facebook i Google mogą również udzielić Ci rekomendacji dotyczących Twojej okolicy. Jeśli zdarzy Ci się mieszkać w pobliżu któregokolwiek z luksusowych kurortów dla zwierząt, masz szczęście i Twoje zwierzę będzie Ci wdzięczne.

Podsumowanie

Oto jeszcze kilka różnych rzeczy, o których należy pamiętać, zabierając ze sobą przyjaciela na kolejne rodzinne wakacje.

Zachowaj rutynę

Psy dobrze się rozwijają, gdy osiedlają się w komfortowych warunkach. Jest to trudne w podróży, ale staraj się zapewnić psu regularne spacery i zabawę. Upewnij się, że zawsze ma świeżą wodę i jedzenie. Staraj się, aby jedzenie było takie samo jak w domu – jeżeli musisz je zmieniać, rób to stopniowo. Nie zapomnij umyć mu miski codziennie.

Sytuacje awaryjne

Dobrym pomysłem jest poszukanie zawczasu kliniki dla zwierząt w pobliżu miejsca, w którym będziesz przebywać podczas podróży. Jeżeli zdarzy się jakiś incydent, będziesz o krok bliżej (i szybciej) do uzyskania pomocy, której pies potrzebuje, jeżeli dokładnie wiesz, gdzie się udać.

Ręczniki

Tak, ręczniki. Jeżeli Twój pies lubi aktywność i będzie przebywał na świeżym powietrzu, zabierz mnóstwo ręczników. Psy zazwyczaj potrzebują pomocy przy wycieraniu nóg, a umiejętność powstrzymania ich od roznoszenia błota i brudu w Twoim pokoju hotelowym lub wynajmowanym samochodzie może zaoszczędzić Ci sporo pieniędzy za sprzątanie.

Bądź odpowiedzialny

Jeśli wybierasz się na wyprawę na świeżym powietrzu, oto świetny przewodnik, który pomoże Ci zminimalizować wpływ na środowisko naturalne i zapewni szacunek dla miejsca, w którym przebywasz.

Baw się dobrze!

Dla wielu ludzi ich pies jest istotną częścią ich rodziny i nie wyobrażają sobie pozostawienia psa w domu podczas zabawnych, relaksujących rodzinnych wakacji. Choć może to wymagać trochę dodatkowego przygotowania i pracy, jest całkowicie możliwe, aby zabrać psa ze sobą i dobrze się bawić. Wiele hoteli i firm celowo uczyniło swoje obiekty przyjaznymi dla zwierząt, aby zapewnić doskonałą obsługę klienta, więc nie obawiaj się korzystać z ich oferty. Twój pies doceni Twój wysiłek, a Ty będziesz cieszyć się, że masz ze sobą jednego z ulubionych przyjaciół.

Wesołych Podróży!