Pięć najlepszych ras psów służebnych

To niesamowite, jak wszechstronne są psy! Jeden psiak może być równie wspaniałym przytulaczem na kanapie, jak i występować jako poszukiwacz i ratownik zagubionego wędrowca.

Każdy pies może być wyszkolony do pomocy ludziom, ale niektóre są bardziej odpowiednie do tego zadania niż inne. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powinieneś wiedzieć o psach serwisowych i jaką rasę należy wybrać.

Co czyni psa dobrym psem służebnym?

Jak już powiedzieliśmy, każdy pies może wykonywać różne prace, pod warunkiem, że przejdzie odpowiednie szkolenie, ale większość ras serwisowych ma pewne wspólne cechy.

W przypadku jednej z nich psy serwisowe są zazwyczaj spokojne i przystosowują się do różnych sytuacji. Są one również przyjazne, ale nie przesadnie wylewne. Innymi słowy, doskonały pies służebny będzie grzecznie stał w tłumie ludzi, nie będzie lunatykował na końcu smyczy, aby spotkać innego psa.

Psy służebne są inteligentne i chętne. Służba człowiekowi wymaga pewnego przeszkolenia, a to oznacza umiejętność szybkiego uczenia się nowych umiejętności, przywoływania ich w razie potrzeby i gotowość do reagowania na polecenia bez wahania.

Większość, choć nie wszystkie, muszą być wystarczająco duże, aby pomagać w zadaniach, które są im powierzane fizycznie. Wodny pies ratowniczy nie zrobi wiele dobrego, jeżeli będzie zbyt mały, aby wyciągnąć człowieka w bezpieczne miejsce.

Medyczne psy ratownicze, takie, które wykrywają napady drgawek lub niski poziom cukru we krwi, lub psy, które zapewniają wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego, mogą być dowolnej wielkości.

Chociaż istnieją dziesiątki ras, które wstępnie pasują do tego projektu, jako najskuteczniejsze wyróżnia się pięć poniższych ras.

Labrador Retriever

Labrador Retriever może robić wszystko: pracę dla policji, poszukiwania i ratownictwo, patrole graniczne i służby celne, widzenie i pomoc w słuchaniu, terapię, monitoring zdrowia i pomoc fizyczną. Nie ma innej rasy, która dorównałaby ich wszechstronności, jeśli chodzi o pracę serwisową.

W Nowej Fundlandii hoduje się psy sportowe, myśliwskie i robocze, więc ma to sens, że są najszczęśliwsze, gdy pracują razem ze swoim panem – do tego właśnie zostały stworzone.

Labradory są dobrymi psami służbowymi z wielu powodów. Są wystarczająco silne, aby wykonywać wszystkie rodzaje pracy, nie będąc zbyt duże, aby mieścić się w samochodzie lub małym mieszkaniu. Są również inteligentne i zorientowane na ludzi, co oznacza, że możesz nauczyć je wielu zadań.

Są chętne do zadowolenia i przyjaźni, co czyni je idealnymi do pracy w miejscach publicznych. I chociaż będą chronić swoich ludzi, nie są agresywni.

Jako aktywne psy, Labrador Retrievers otrzymują wystarczającą stymulację psychiczną i fizyczną z pracy, którą wykonują podczas poszukiwania, prowadzenia lub monitorowania sytuacji dla swoich opiekunów.

Innymi słowy, Labrador Retriever jest dostosowany do wykonywania różnych zadań, dlatego też tak często widuje się je w kamizelkach dla psów służbowych.

Golden Retriever

Goldeny wyróżniają się również, jeśli chodzi o rasy psów służebnych. Są one wykorzystywane jako fizyczni asystenci, medyczne psy alarmowe, towarzysze terapii oraz przewodnicy głucho-niemych.

Golden Retriever został wyhodowany w Szkocji jako pies myśliwski, więc podobnie jak Labradory, są one hodowane do pracy z ludźmi.

Golden Retriever to jedna z najpopularniejszych ras na świecie, i jest ku temu dobry powód. Są zdolne do przystosowania się, inteligentne, wyszkolone, łagodne, lojalne i wystarczająco silne, aby zapewnić pomoc fizyczną. Ciężko byłoby znaleźć psa, który lepiej nadaje się do kilku zadań serwisowych.

Co czyni je tak dobrymi psami służbowymi, dwie główne cechy, są czujne i nie reagują. Lubią się podobać i pozwalają się dotknąć, zbliżyć się do siebie bez zbytniego podniecenia. Są również stałymi psami, co oznacza, że niezależnie od tego, dokąd się udadzą, mogą się dostosować i skupić na wykonywanej pracy.

Jak wiedzą właściciele Goldenów, lubią być ze swoimi opiekunami przez cały czas. Ta cecha sprawia, że są idealne do każdej usługi, która wymaga długich godzin pracy obok siebie.

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki może być kwintesencją psa policyjnego. Używane są do akcji poszukiwawczo-ratowniczych, patroli granicznych, wąchania bomb, psów przewodników dla głucho-niemych, alarmowych psów medycznych i psów wojskowych.

Owczarki były hodowane w Niemczech, jak się pewnie domyślacie. Pierwotnie były to psy stadne, ale obecnie są one często hodowane specjalnie dla celów policyjnych, wojskowych i ochronnych.

Dlatego też, jeśli zapytać większość ludzi, o jakim psie myślą, kiedy wyobrażają sobie psa policyjnego, owczarki niemieckie są pierwszą odpowiedzią.

Istnieje wiele powodów, dla których ten pies jest używany przez policję i siły wojskowe na całym świecie. Są one bardzo inteligentne, niezwykle wytrenowane i zdolne fizycznie.

Podczas gdy niektóre rasy usługowe mogą nie chcieć stawić czoła fizycznemu atakowi, owczarki zostały wyhodowane, aby chronić swoich właścicieli i nie wycofują się z wyzwania.  Nie oznacza to jednak, że są one agresywne. Dzięki ich zastraszającemu wyglądowi, wiele osób zastanowi się dwa razy, zanim pójdzie za kimś, kto jest w towarzystwie owczarka niemieckiego.

Mają również wysoką etykę pracy i cieszą się, że mają pracę do wykonania, dzięki czemu są w stanie nauczyć się wielu poleceń.

Co więcej, ich gruba sierść sprawia, że są idealnymi pracownikami w zimnie lub przy złej pogodzie.

Pudel

Pudel nie jest tak popularny w świecie usług jak owczarek niemiecki, Golden Retriever czy Labrador Retriever, ale wyrobił sobie markę, jeśli chodzi o pracę jako pies asystujący.

Można je znaleźć jako psy asystujące osobom z wadami wzroku lub słuchu, używane jako psy alarmowe dla osób z zagrażającą życiu alergią lub cukrzycą oraz jako psy terapeutyczne.

Pudle mają reputację wybrednego, wymyślnego psa, który może być postrzegany jako pies pokazowy. Są one jednak wysportowane, inteligentne i jednymi z najłatwiejszych do wytrenowania na świecie. W końcu, są drugą najmądrzejszą rasą psów na świecie.

Pudle zostały wyhodowane jako psy myśliwskie i zachowują wiele cech, które uczyniły je przydatnymi towarzyszami dla myśliwych. Są one zorientowane na ludzi, szybko się uczą i są na tyle wszechstronne, że mogą wykonywać różne zadania.

Występują w trzech rozmiarach, a wszystkie dobrze się spisują jako psy służbowe, choć tylko standardowe rasy są wystarczająco duże, aby pomóc w pracy fizycznej.

Ponieważ są one zorientowane na swoich opiekunów, szczególnie nadają się do pracy, która polega na ostrzeganiu swoich opiekunów o potencjalnie przerażających sytuacjach, takich jak niski poziom cukru we krwi, trwający napad drgawki lub atak paniki.

Są również znane ze swojej koncentracji. Kiedy otrzymują zadanie do wykonania, potrafią zostawić wszystko inne i skupić się na danym zadaniu.

Nie są wystarczająco silne, aby pomóc w niektórych bardziej wymagających fizycznie zadaniach, takich jak poszukiwania i ratownictwo lub wyciąganie ludzi, ale mogą bezbłędnie wykonywać inne zadania.

Border Collie

Border Collies, jak Pudle, nie są tak powszechne jak Labrador, Golden i Owczarek Niemiecki. Są one jednak idealne do pomocy osobom z cukrzycą, do wykrywania zbliżających się ataków, jako psy terapeutyczne oraz jako psy poszukiwawcze i ratownicze.

Zostały wyhodowane w Szkocji i Anglii jako psy stadne, co do dziś sprawdza się w ich hodowli. Chociaż słyną z pilnowania i patrzenia, nie oznacza to, że rasa ta ogranicza się do zaganiania zwierząt gospodarskich i doskonalenia się w wyścigach psów.

Border Collies są właściwie najmądrzejszą rasą na świecie, są bardzo chętne do nauki. Są też bardzo energiczne, co oznacza, że muszą mieć poczucie celu, albo szybko się nudzą. To na pewno nie jest kanapowy pies.

Są również niezwykle wrażliwe i wydają się być dostosowane do ludzkich potrzeb. W rzeczywistości mogą nauczyć się reagować na proste gesty. Border Collies mogą również zostać wyszkolone do wykonywania wszelkiego rodzaju zadań.

Dzięki swojej inteligencji i cechom charakteru, Border Collies są odpowiednie dla doświadczonych właścicieli. Mogą one być doskonałymi psami służbowymi, o ile zapewni się im odpowiednie szkolenie.

Najważniejsze jest szkolenie

Nawet najlepsza rasa nie będzie w stanie wykonywać swojej pracy, jeśli nie będzie dobrze wyszkolona, więc osobowość jest tylko częścią równania. Dlatego właśnie umiejętność treningu jest tak istotnym elementem dobrej obsługi psa.

Te pięć ras dzięki swojemu rozmiarowi, temperamentowi i inteligencji ma przewagę nad konkurencją. Każda z nich dobrze nadaje się do pomocy ludziom z wieloma różnymi zadaniami, potrafią ciężko pracować, aby pomóc swoim opiekunom.