Oto co się dzieje, gdy pies je czekoladę (i co robić)

Niektórzy właściciele psów uwielbiają karmić swojego przyjaciela wszystkim, czego dusza zapragnie, w tym słodkimi przysmakami. Jednak wielu nowych właścicieli psów jest często zszokowanych, gdy dowiadują się, że czekolada jest nie tylko szkodliwa dla psa – jest wręcz trucizną. Nawet doświadczeni właściciele psów mogą zostać zaskoczeni przez wpływ czekolady na ich zwierzęta. Dlaczego czekolada jest szkodliwa dla Twojego psa? Jak już wcześniej pisaliśmy, czekolada zawiera związek chemiczny o nazwie teobromina, który przekształca się w ksantynę. Ksantyna może przeciążyć centralny układ nerwowy Twojego pupila. Zwracaj uwagę na zmiany w zachowaniu, które mogą wskazywać, czy Twój psiak dostał się do zapasów słodyczy bez Twojej wiedzy.

Jeśli Twój pies zjadł czekoladę, oto co musisz wiedzieć.

Oznaki, że Twój pies zjadł czekoladę obejmują:

    wymioty

    siusianie

    biegunka

    niepokój

Bądź szczególnie czujny, jeśli Twój pies ma drgawki, przyspieszone bicie serca lub zaczyna mieć napady drgawkowe.

Kiedy należy udać się do weterynarza?

Najpierw ustal, jaki rodzaj czekolady zjadł Twój pies, a następnie określ, ile jej zjadł.

Różne rodzaje wyrobów czekoladowych mają różne poziomy toksyczności (lub stężenia metyloksantyn) dla psów. Najgorszym winowajcą jest kakao w proszku, po nim jest niesłodzona czekolada piekarska, następnie czekolada półsłodka, a potem ciemna czekolada. Najmniej niebezpieczna (ale nadal trująca dla Twojego pieska) jest czekolada mleczna.

Drugą rzeczą, którą należy rozważyć, jest to, jak duży jest Twój pies w porównaniu z tym, ile mógł zjeść. Czy zostawiłeś większą tabliczkę mlecznej czekolady na stole w salonie, a ona już całkowicie zniknęła? To może być powód wycieczki do weterynarza. Jeśli jednak brakuje tylko kawałka, przez kilka godzin obserwuj psa pod kątem wyżej wymienionych objawów.

Jest pewien świetny miernik toksyczności czekolady, który pomoże Ci określić wielkość psa w stosunku do wielkości toksyczności czekolady. Jeśli Twój średniej wielkości pies zjadł 30g ciemnej czekolady, miernik toksyczności wynosi tylko 2 i powinieneś go monitorować. Ale ta sama ilość dla Twojego 6kg jamnika miniaturowego jest znacznie bardziej toksyczna i sięga na skali 6 (skal ma 10pkt). Miara toksyczności czekolady zależy od wielkości i wagi oraz ilości zjedzonej czekolady.

Jeśli Twój pies wykazuje kilka objawów i zjadł dużą ilość powinieneś zachować ostrożność i cały czas go obserwować.

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, jeśli Twój pies właśnie zjadł czekoladę.

Wywołaj wymioty, zwykle nie chcesz, aby twój pies wszędzie wymiotował, ale to jest szczególny przypadek. Weź roztwór nadtlenku wodoru (woda utleniona) w proporcji 1ml na każde 0,5kg masy ciała (więc 16 ml dla 8kg psa), wlej do żywności lub w kroplomierzu do karmienia, aby wywołać wymioty.

Daj psu węgiel aktywowany, podaj mu jeśli wiesz, że twój pies właśnie zjadł czekoladę i nie wykazuje jeszcze żadnych poważnych objawów skażenia. (Węgiel musi wejść w kontakt z zanieczyszczeniem, aby mógł zadziałać).

Upewnij się, że Twój zwierzak otrzymuje dużo płynów: Oba te kroki spowodują odwodnienie Twojego psa, więc upewnij się, że pije dużo wody. Im więcej wody wypije, tym szybciej wydali truciznę. Możesz mu dawać kostki lodu, pieski to lubia i więcej wtedy wypije.

Zapobieganie jedzeniu czekolady przez psa

Najprostszym sposobem, aby zapobiec połknięciu przez Twojego pupila czegoś, czego nie powinien, jest spojrzenie na dom, podwórko, a nawet chodnik czy psi park jego oczami. Zabezpiecz psa tak, jak zabezpieczasz malucha, przechowuj płyny do czyszczenia i leki w wysokich szafkach, upewnij się, że zabawki nie mogą zostać połknięte lub pogryzione na kawałki wystarczająco małe, aby je połknąć.

Rośliny domowe trzymaj wysoko, poza zasięgiem psa. Upewnij się, że wszystkie kosze na śmieci i pojemniki na surowce wtórne w domu mają zamykane pokrywy.

Czekolada jest z pewnością szkodliwa dla Twojego psa, ale wiele innych popularnych produktów spożywczych i przedmiotów gospodarstwa domowego może stwarzać problemy.

Niebezpieczna żywność dla psów:

    Czekolada

    Awokado

    Orzechy makadamia

    Pestki owoców

    Gotowane kości

    Winogrona/rodzynki

    Alkohol

    Cebula

    Czosnek

    Nabiał

    Niektóre gatunki grzybów

    Guma do żucia

    Leki dla ludzi

    Kofeina

Niebezpieczne rośliny dla psów

    Irysy

    Azalie

    Palma Sago

    Kalanchoe

    Tulipany

    Aloe Vera

    Marihuana

    Lilie

    Żonkil

    Cyklamen

    Chryzantemy

    Zawilec

Niebezpieczne przedmioty

    Kamienie

    Gruba surowa skóra

    Zabawki dla dzieci

    Przędza i nici

    Skórzane buty

    Monety

    Druty

    Chusteczki higieniczne

    Papier toaletowy

    Opakowania po żywności

    Biżuteria