Mój szczeniak ma biegunkę, co powinienem zrobić?

Pojawienie się szczeniaka w Twojej rodzinie jest niezwykle radosnym doświadczeniem. Wiąże się to również z dużą odpowiedzialnością i troską. Mogą się zdarzyć nieprzyjemne rzeczy, od pogryzionych butów po skomlenie i problemy z brzuszkiem, takie jak biegunka.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twój szczeniak ma biegunkę, wiedz, że nie jesteś sam!

Ważne jest, aby wiedzieć, że biegunka u szczeniąt – i ogólnie u psów – jest powszechna. Jeśli Twój szczeniak ma biegunkę, obserwuj go uważnie. Szczeniaki wciąż budują swój system odpornościowy.

Na co zwracać uwagę jeśli chcesz mieć pewność, że każda ewentualna choroba zostanie szybko zdiagnozowana i wyleczona

Zwróć uwagę na to, jak wygląda i zachowuje się Twój szczeniak. Jeśli on lub ona jest szczęśliwy, bawi się, jest czujny, ma apetyt, pije, a biegunka była jedna danego dnia, to prawdopodobnie nie ma problemu. To może być tylko jednorazowa sprawa.

Jeśli jednak Twój pies wykazuje te objawy, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii:

Wciąż ma biegunkę

Leży długo i nieruchomo

Letargiczny, mało energiczny

Wygląda na chorego

Przestaje jeść i pić

Przyczyna może zostać w zupełności wyleczona w domu. Jeśli to trwa u szczeniaka dłużej niż jeden, dwa dni należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania wskazówek i zobaczyć, czy opieka weterynaryjna jest potrzebna.

Przyczyny biegunki u szczeniąt

Istnieje wiele powodów, dla których szczenięta dostają biegunki. Może to być po prostu przekarmienie. Kiedy mój pies, Karo, był młody, nagle miał wybuchową biegunkę. Ten piesek nigdy nie miał problematycznych zachowań w domu. Było to dla mnie zaskakujące. Na szczęście zauważyłam, że słoik z przysmakami opróżnił się zbyt szybko. Dzieciaki przesadzały z podawaniem mu smakołyków. Takie problemy są łatwe do rozwiązania. Obserwuj zachowanie swojego psa i jego otoczenie, a być może odkryjesz winowajcę.      Inne przyczyny mogą nie być tak łatwe do wykrycia. Ale z pomocą lekarza weterynarii, można uzyskać diagnozę i rozwiązać wszelkie problemy.

Oto pięć najczęstszych przyczyn biegunki u szczeniąt

Zmiany w diecie

Stres

Infekcje

Pasożyty

Spożycie czegoś w nadmiarze

Zmiana diety lub nietolerancja pokarmowa

Jeśli z jakiegokolwiek powodu musisz zmienić karmę swojego szczeniaka, najlepiej jest wprowadzać ją powoli przez 7 do 10 dni. Nagła zmiana diety może spowodować biegunkę. Inną możliwością jest to, że Twój pies nie toleruje lub jest wrażliwy na niektóre pokarmy. Jeśli Twoje próby rozwiązania sprawy nie dadzą rezultatu skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby ustalić, jakie pokarmy są najlepsze dla Twojego szczeniaka.

Stres może wywołać biegunkę u szczeniaka

Podobnie jak ludzie, psy mogą odczuwać stres i niepokój w swoich jelitach. Każda zmiana w obrębie psiego terytorium jest jedną z rzeczy, które mogą stresować psy i prowadzić do biegunki. Oddzielenie od matki i rodzeństwa to duża zmiana. Podobnie jest a aklimatyzacją w  nowej rodzinie i otoczeniu. Ważne jest, aby wprowadzić szczeniętom rutynowe zadania jak regularne wychodzenie do 6 razy dziennie, aranżacja zabaw, rzucanie piłeczki tak aby czuły się swobodnie w nowym domu.

Szczeniaki nie jedzą to może być infekcja bakteryjna lub wirusowa

Szczenięta są bardziej podatne na infekcje i wirusy niż dorosłe psy, ponieważ nie otrzymały jeszcze wszystkich szczepionek. Parwowirus, nosówka i koronawirus bardzo często powodują biegunkę.

Dodatkowe objawy tych infekcji bakteryjnych i wirusowych obejmują:

Gorączka

Letarg

Brak apetytu

Pasożyty są częstą przyczyną szczenięcych biegunek

Szczenięta mogą urodzić się z pasożytami lub złapać je z ziemi lub wody w swoim otoczeniu. Pasożyty te żyją w przewodzie pokarmowym szczeniąt i mogą powodować zarówno biegunkę jak i wymioty, koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii aby przepisał odpowiednie do wagi szczeniaka tabletki odrobaczające. Do najczęściej zasiedlających pasożytów należą:

Giardia

Kokcydia

Glisty

Tasiemce

Zjadanie różnych przedmiotów, śmieci lub toksyn to ulubione zajęcie szczeniaków

Szczenięta uwielbiają dotykać wszystkiego, co znajduje się w ich zasięgu a potem to gryźć a nawet zjadać. Szybko połykają wszystko, od zgniłego jedzenia w śmieciach, przez czekoladę pozostawioną na stoliku, po piszczałki w zabawkach, które bardzo je intrygują. Jako opiekun szczeniaka, ważne jest, aby być świadomym wszystkich rzeczy trujących i toksycznych na które może się on natknąć. Dodatkowo, pozbądź się zabawek o małych rozmiarach, które po połknięciu mogą zablokować jelita. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł coś toksycznego lub ma niedrożność jelit, natychmiast zabierz go do kliniki weterynaryjnej i sprawdź czy mają w niej aparat USG.

Co robić, jeśli biegunka nie ustępuje, pobierz próbkę do analizy

Po pobraniu biegunki, sprawdź, czy nie ma krwi lub śluzu. Możesz umieścić ją w plastikowej torebce i przekazać lekarzowi weterynarii jako próbkę kału. Im świeższy, tym lepiej. Jeśli nie wybierasz się od razu do weterynarza, możesz umieścić próbkę w lodówce na kilka godzin. Zapakuj ją w podwójną torebkę, aby nie zanieczyściły lodówki ani żywności.

Upewnij się, że dobrze zdezynfekowałaś miejsce po usunięciu biegunki, pomóż swojemu psu poczuć się lepie, oto kilka sposobów na ukojenie wnętrzności Twojego szczeniaka:

Nawadniaj szczeniaka wodą lub kostkami lodu do lizania.

Wprowadź post przez 8, 12 lub 24 godziny, uważnie obserwując szczeniaka.

Wprowadź mdłe pokarmy, takie jak biały ryż, gotowany kurczak, bulion warzywny.

Spróbuj pokarmów bogatych w błonnik, takich jak gotowany słodki ziemniak lub dynia z puszki, aby stolec wrócił do normy.

Podaj probiotyki, aby przywrócić zdrowie jelit Twojego szczeniaka. Są one dostępne w różnych formach, takich jak proszki, kapsułki, gryzaki, jogurt lub kefir.

Pokarmy prebiotyczne odżywiają i wspomagają wzrost dobrych bakterii żyjących w jelicie grubym. Drobno zmielona łuska babki płesznik jest również prebiotykiem.

Kiedy należy jednak skontaktować się z weterynarzem

Szczenięta wymagają ścisłego monitorowania, gdy mają biegunkę. Jeśli zdarzy się to tylko raz w ciągu 24 godzin, a potem zachowują się normalnie, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Po prostu obserwuj je uważnie. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeśli biegunka wystąpi kilka razy w ciągu dnia, a szczeniak nie będzie zachowywał się tak, jak zwykle.