Kluczowe rzeczy, które musisz wiedzieć przed nabyciem zwierzęcia domowego

Zapewne jesteś podekscytowany, że zabierzesz do domu nowego szczeniaka lub zwierzaka? Na pewno nie możesz się doczekać, aby mieć go już w domu. Przyjęcie nowego pupila to kamień milowy, którego wiele osób nie może się doczekać. Niektórzy mają możliwość posiadania zwierzęcia od początku życia i to doświadczenie pozwoliło im nauczyć się brać odpowiedzialność za kogoś innego niż oni sami.

Większość ludzi chce mieć towarzysza i kogoś do kochania. Dorośli traktują swoje zwierzęta tak samo jak dziecko czy partnera w życiu, co jest całkowicie zrozumiałe, ponieważ badania pokazują, że zwierzęta są bardzo pomocne w łagodzeniu stresu, przez który człowiek przechodzisz w ciągu życia, bez wątpienia zwierzęta poprawiają jego jakość.

Ważne przed podjęciem decyzji

Przygotowując się do następnej roli jako opiekun zwierząt domowych, oto kilka kluczowych rzeczy, o których należy pamiętać przed zabraniem zwierzęcia do domu:

1. Wybierz zwierzę, które pasuje do Twojego stylu życia

Tak bardzo, jak chcesz mieć zwierzę, nie wszystkie rodzaje zwierząt mogą być zgodne z Tobą lub Twoim stylem życia. Zanim więc wybierzesz zwierzę, upewnij się, że pasuje ono do Ciebie.

Na przykład, jeżeli mieszkasz w mieszkaniu z ograniczoną przestrzenią, sprowadzenie psa do domu może być złym pomysłem, ponieważ psy potrzebują przestrzeni do zabawy. W tym przypadku lepszym pomysłem może być zabranie kota do domu, ponieważ nie potrzebuje on tyle miejsca i jest łatwiejszy w utrzymaniu.

Tak więc przed wybraniem zwierzęcia, które będzie idealnie pasowało do Twojego życia, radzimy najpierw przeczytać o nim i przeprowadzić badania, zanim się zaangażujesz. Strony internetowe  mogą pomóc Ci w zbieraniu danych, a potrzeby zwierzęcia byłyby dobrym miejscem do rozpoczęcia badań.

2. Rozważenie kwestii zdrowotnych

Alergie są jednym z największych powodów, dla których niektórzy ludzie nie mogą nabyć zwierzęcia, które naprawdę chcą mieć. Mimo to upewnij się, że Ty i Twoi współlokatorzy lub członkowie rodziny mieszkający w domu nie macie alergii lub negatywnych reakcji zdrowotnych na jakiekolwiek zwierzę domowe, które zabierzecie do domu. Jest to szczególnie ważne, jeżeli rozważasz zabranie psa lub kota do domu.

3. Czas dla nich

Posiadanie w domu zwierzęcia, które jest podekscytowane tym, że cię widzi, działa uspokajająco i odstresowująco. Należy jednak pamiętać o jego potrzebach, powinieneś codziennie poświęcić mu czas i znaleźć ten czas dla niego.

Na przykład, psy muszą być wyprowadzane na spacer i integrować się z innymi psami. Te czynności wymagają znacznej ilości czasu. Jeżeli więc nie możesz ich wcisnąć w swój harmonogram, być może nie powinieneś mieć psa.

Z drugiej strony, możesz mieć innego psa, który jest łatwiejszy w utrzymaniu i nie będzie wymagał zbyt wiele czasu. Wybór odpowiedniej rasy zwierzęcia jest więc ważny.

4. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii

Istnieje wiele powodów, dla których konieczna jest rozmowa z lekarzem weterynarii przed pozyskaniem zwierzęcia. Po pierwsze, weterynarz jest wiarygodnym źródłem informacji o zwierzętach domowych. Można zadać wiele pytań dotyczących typu zwierzęcia, które będzie pasowało do Twojego stylu życia.

Po drugie, weterynarz może przygotować Cię na to, czego możesz się spodziewać, gdy zabierzesz zwierzę do domu. Powie Ci, jak sprawić, aby Twój dom bardziej odpowiadał potrzebom Twojego pupila oraz jakie akcesoria będą potrzebne Twojemu zwierzęciu.

Na koniec, będziesz miał dożywotnią relację z wybranym przez siebie lekarzem weterynarii, który zaopiekuje się Twoim zwierzęciem, gdy zachoruje lub nie będzie czuło się dobrze. Jest to bardzo podobne do Twoich relacji z lekarzem domowym, tylko że będzie on opiekował się Twoim zwierzęciem i polecał mu najlepszą karmę dla niego i tak dalej.

5. Przygotuj swój dom

Kiedy już zdecydujesz się na zwierzę domowe, zdecydujesz się również na dzielenie z nim swojego domu. Dlatego też oczekuje się od Ciebie, że uczynisz swój dom bardziej przyjaznym dla swojego towarzysza.

Aby dokonać odpowiednich zmian i dostosowań, porozmawiaj z lekarzem weterynarii lub zrób badania. Pamiętaj, że zwierzęta domowe również muszą dostosować się do nowego domu, który jest Twoim domem. Tak więc, będzie to mile widziane, kiedy podejmiesz wysiłek, aby dostosować dom do jego potrzeb.

Wniosek

Zabranie zwierzęcia do domu to poważne zobowiązanie, więc pamiętaj, aby być przygotowanym na ten krok. Nie decyduj się w pośpiechu i nie działaj pochopnie przyjmując nagle zwierzęta domowe, którymi nie możesz się zająć. Zwierzęta domowe również mają swoje potrzeby, więc upewnij się, że możesz je zaspokoić. Przede wszystkim pamiętaj, że posiadanie zwierzęcia domowego jest jak każdy związek – jest to dawanie i branie.