Jak wybrać najlepszą, tanią karmę dla psów

najlepsza-karma-dla-psa

Nie wszyscy z nas mają możliwość wydawania setek złotych miesięcznie na karmę dla psa. Na szczęście możemy nadal wybierać wysokiej jakości karmę dla psów, przeznaczając  jednocześnie rozsądny budżet.

W rzeczywistości, w większości przypadków, żywienie nie jest bezpośrednio związane z kosztami. To, że karma dla psów jest droższa, nie oznacza, że jest lepsza. Czasami te marki „premium” mogą nawet zawierać szkodliwe składniki.

Oczywiście, kiedy chcesz trzymać się budżetu i wybrać najlepszą karmę dla swojego psa, jest kilka kluczowych rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Oto najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze karmy dla psów:

Spójrz na listę składników

Sprawdź Makroelementy

Sprawdź Witaminy

Marka często ma znaczenie

Lista składników będzie najbardziej wymowną częścią każdego worka z karmą dla psów. Najlepiej, aby mięso było pierwszym składnikiem i pojawiało się tak często, jak to możliwe w pierwszych pięciu składnikach.

Rodzaj mięsa nie ma tak naprawdę znaczenia, chyba że Twój pies ma alergię, w którym to przypadku będziesz potrzebował karmy wolnej od białka, na które jest uczulony.

Produkty uboczne nie muszą być w żaden sposób szkodliwe dla Twojego psa. „Produkty uboczne” to po prostu pozostałości po zwierzęciu, których ludzie zazwyczaj nie spożywają, takie jak nos czy uszy. Ponadto, wiele produktów ubocznych jest dość pożywnych i są pełne niezbędnych witamin i minerałów, takich jak kolagen. Badania nie wykazały żadnych różnic pomiędzy całymi mięsami i produktami ubocznymi w zakresie trawienia naszego zwierzęcia.

Ogólnie rzecz biorąc, tak długo jak źródło produktu ubocznego jest nazwane, jest to dobra opcja dla Twojego psa. Chcesz uniknąć niejasnych składników, takich jak „mięsny produkt uboczny”, po prostu dlatego, że naprawdę nie wiesz, co to jest. Unikanie niejasnych składników jest jeszcze ważniejsze, jeśli Twój pies jest uczulony na niektóre białka.

Podczas gdy wiele firm ogłasza, że ich „bezziarnista” żywność jest lepsza dla psa, nie jest to prawdą. Psy ewoluowały, aby jeść ziarna i doskonale je trawić. W rzeczywistości, całe ziarna są doskonałym rozwiązaniem, ponieważ dostarczają kluczowych składników odżywczych.

Karma dla psów otoczona różnymi ziarnami

Wiele karm dla psów bez zboża w rzeczywistości nie zawiera dużo więcej mięsa niż przeciętna karma dla psów z zawartością zboża. W większości przypadków firma po prostu bierze ich normalną recepturę i wymienia zboże na niedrogie warzywa, takie jak groch czy ziemniaki. Podczas gdy te warzywa są dobre dla nas, nie wszystkie są dobre dla naszych psów.

W rzeczywistości, FDA wydała ostrzeżenie dotyczące grochu, ziemniaków i soczewicy. Wydaje się, że niektóre z tych warzyw mogą być związane z pewnymi dietetycznymi chorobami serca u psów. Niestety, wiele firm nadal używa tych wypełniaczy, próbując utrzymać koszty na niskim poziomie, a jednocześnie pozostać bez zboża.

Ze względu na te czynniki, prawie zawsze lepiej jest wybrać karmę zawierającą ziarno, chyba że Twój pies ma alergię na gluten, która w rzeczywistości jest dość rzadka. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz kupić tańszą karmę dla psów, ponieważ wybór karmy zawierającej ziarno pomoże utrzymać koszty na niskim poziomie.

Sprawdź Makroelementy

Innym kluczowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest zawartość makroelementów w żywności. Makroskładniki odżywcze to po prostu węglowodany, tłuszcze i białka, które są głównymi składnikami budulcowymi potrzebnymi naszemu organizmowi do przetrwania. Każdy gatunek potrzebuje konkretnej mieszanki tych składników odżywczych.  Przy wyborze najlepszej, wysokiej jakości karmy dla psów, ważne jest dobranie odpowiednich makroskładników odżywczych.

Badania wykazały, że psy potrzebują diety o wysokiej zawartości tłuszczów i białek, ale o niskiej zawartości węglowodanów. Zostało to odkryte poprzez umożliwienie grupie psów wybrania własnej diety na dłuższy okres czasu. Ponieważ zwierzęta zazwyczaj wybierają najlepszy dla swojego zdrowia preparat makroskładników odżywczych, jest to świetny sposób, aby dowiedzieć się, co dokładnie nasi futrzani przyjaciele zjedzą.

Przeprowadzono wiele badań nad tą kwestią, ale wszystkie one doszły do tego samego wniosku. Dokładne wartości procentowe makroskładników zmieniły się nieznacznie w zależności od tego, jak długo badanie było przeprowadzane. Jednakże, podstawowe założenie pozostaje prawdziwe: psy potrzebują dużo białka i tłuszczu.

Niestety, trudno jest dokładnie określić, ile białka, tłuszczu i węglowodanów ma w sobie dana karma dla psów. Dzieje się tak dlatego, że karmy dla psów mają wymagania jedynie w kwestii wymienienia „gwarantowanej analizy” ich karmy dla psów. To jest to, co jest w ich karmie dla psów, gdy włączysz do niej wodę, ale pomiń węglowodany.

Oczywiście, nie jest to zbyt pomocne dla naszych potrzeb. Na szczęście, przy pomocy gwarantowanej analizy można określić zawartość makroskładników pokarmowych w każdej karmie dla psów. Aby to zrobić, należy przekonwertować informacje podane na opakowaniu na „Podstawę suchej masy”. Jest to zawartość karmy dla psów po wyjęciu wody. Innymi słowy, to jest to, co Twój pies będzie faktycznie trawił jako karmę.

Najłatwiej jest to zrobić za pomocą kalkulatora online. Kalkulatory te są dość łatwe do znalezienia i mogą znacznie ułatwić poszukiwanie odpowiedniej karmy dla psów. 

Marka ma znaczenie

Wybierając karmę dla psów, możesz pokusić się o skupienie się na liście składników i zignorowanie samej marki. Jednak firma, która wyprodukowała tę karmę, jest równie ważna jak to, co faktycznie znajduje się w jej składzie.

Niektóre firmy mają wysoki wskaźnik wycofywania produktu z rynku i zanieczyszczeń. Być może chciałbyś uniknąć tych karm dla psów, tylko dlatego, że szanse na to, że ponownie pójdą wskaźniki w górę są dość wysokie. Szybkie wyszukiwanie w Google może dać Ci znać, jak często dana marka jest wycofywana z rynku.

Mogą pojawić się również inne problemy z marką, która niekoniecznie jest warta wycofania z rynku. Na przykład, FDA wydała ostrzeżenie, że niektóre karmy dla psów powodowały problemy z sercem u niektórych psów, np. Acana.

W sytuacjach, w których wydano ostrzeżenie, możesz chcieć przejść do innej karmy dla psów. Warto czytać opinie i oficjalne ostrzeżenia aby wyrobić swoje zdanie i osobiście przekonać się co smakuje Twojemu psu i co mu zdrowotnie służy. Zawsze lepiej jest być bezpiecznym, niż żałować, jeśli chodzi o zdrowie Twojego pupila.