Jak obcinać psie paznokcie

obcinanie-paznkci-u-psa

Zróbmy to delikatnie 🙂

Jest coś pocieszającego w słyszeniu kliknięć paznokci psa podczas przechodzenia przez Twój dom. Ale kiedy musisz obcinać te paznokcie, możesz obawiać się, że nerwowe jęczenie psa może wypełnić powietrze. Obcinanie paznokci nie musi być jednak ciężką próbą.

W rzeczywistości, im szybciej zaczniesz wystawiać psa na obcinanie paznokci i uczynisz je pozytywnym doświadczeniem, tym szybciej zacznie on cieszyć się czasem spędzonym z Tobą i tym łatwiejszy stanie się dla Ciebie ten proces.

Znaczenie obciętych paznokci

Ważne jest, aby paznokcie psa pozostały przycięte do odpowiedniej długości. Jeżeli paznokcie psa staną się zbyt długie, mogą one powodować wiele różnych problemów dla Twojego pupila. Paznokcie mogą pękać i łamać się, co jest bardzo bolesne dla psa. Zła pielęgnacja paznokci przez długi czas może nawet spowodować uszkodzenie stawów i zapalenie stawów.

Wyobraź sobie przez chwilę swoje własne paznokcie u stóp… Gdyby rosły i opadały, to skuteczne chodzenie byłoby niewygodne i bolesne.

Dlatego też idealnym momentem na przycięcie paznokci psa jest moment, w którym paznokcie dotykają ziemi lub zanim się do niej zbliżą. Odstęp czasu, w którym to nastąpi, zależy od wielkości i stylu życia Twojego psa. Mniejsza rasa psów przebywających w pomieszczeniach zamkniętych może potrzebować przycinać paznokcie znacznie częściej niż większy pies, który potrzebuje solidne paznokcie podczas aktywności na świeżym powietrzu.

Kroki, które powinieneś podjąć podczas przycinania paznokci u swojego psa

Należy koniecznie odpowiednio przygotować się do obcięcia paznokci. Na przykład, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj trymera do paznokci, który kupujemy. Odpowiedni trymer będzie ostry, wklęsły przy krawędzi tnącej i zaprojektowany specjalnie do pielęgnacji psa odpowiedniej wielkości.

Prawidłowe obcinanie paznokci psa nigdy nie powinno być szybkim procesem. Zawsze należy obcinać paznokieć stopniowo i ostrożnie, ponieważ zbyt agresywne obcinanie może doprowadzić do zbyt głębokiego obcięcia, uderzenia w (żywą tkankę paznokcia) i spowodować ból u psa. Z czasem staniesz się szybszy, ale zawsze poświęcaj na to swój czas i spraw, aby było to pozytywne doświadczenie dla psa.

Nieustanne pochwały czynią cuda, aby go uspokoić, co naturalnie sprawi, że proces ten będzie znacznie przyjemniejszy zarówno dla Ciebie jak i Twojego szczeniaka.

Wybór właściwych narzędzi do pracy

Można powiedzieć, że obcinanie paznokci psa jest trochę procesem, ale nie ma się czego obawiać. W rzeczywistości większość ludzi, którzy mają złe doświadczenia z tym procesem, robi to, ponieważ nie mieli odpowiednich narzędzi, aby rozpocząć pracę.

Obcinanie paznokci psa powinno odbywać się za pomocą jednego z dwóch narzędzi, obcinacza lub szlifierki. Istnieją specjalnie zaprojektowane obcinarki i szlifierki do tej pracy, jak również do wielkości psa.

Jak możesz sobie wyobrazić, szlifierka robi trochę hałasu i wymaga, aby Twój pies czuł się nieco bardziej komfortowo.

Spójrzmy najpierw na wypróbowaną i prawdziwą klipsownicę…

Klippery są szybkie, ciche i tanie. Nie wymagają elektryczności, nie hałasują i pozwalają obciąć psie paznokcie w dowolnym miejscu.

Niestety, obcinaczki zwiększają również prawdopodobieństwo obcięcia paznokci w „kwik” na paznokciach w ciemnym kolorze. Klippery również stają się matowe i mogą uszczypnąć „kwik” lub zmiażdżyć i złamać paznokieć zamiast go obcinać.

Spójrzmy teraz na szlifierki do paznokci…

Szlifierki do paznokci są również świetną opcją i podobnie jak obcinaczki, mają one trochę dobrego i trochę złego na swoim koncie.

Na przykład, szlifierki działają świetnie na ciemne paznokcie, grube paznokcie lub malutkie paznokcie. To naprawdę nie ma znaczenia, szlifierka po prostu działa.

Szlifierka świetnie nadaje się również do obcinania paznokci i nie pozostawia żadnych ostrych krawędzi jak te, które często można znaleźć po zakończeniu pracy z obcinaczką.

Szlifierki robią hałas, który nie zawsze jest dobry dla nieśmiałego psa. Wytwarzają one również dym i mają tendencję do wytwarzania ciepła. Nie są one wystarczająco ciepłe, aby zaszkodzić psu, ale zauważają zmianę temperatury i reagują na nią.

Istnieje kilka innych różnic pomiędzy tymi dwoma narzędziami, ale poziom komfortu Twojego psa powinien przede wszystkim pomóc Ci zdecydować, co jest dla Ciebie odpowiednie.

Unikanie przecięcia naczynia krwionośnego. Najważniejszy aspekt przycinania paznokci

Jak obcinać psie paznokcie

Nie jest tajemnicą, że największym powodem, dla którego obcinanie paznokci psa może być tak trudne, jest szybkość. Ta ukryta część paznokcia zawiera nerw i krew, która zapewnia mu właściwe odżywienie. Obcinanie tej części paznokcia może spowodować krwawienie, dyskomfort i przerażenie, które może okazać się bardzo niechętne do współpracy następnym razem, gdy pojawi się potrzeba obcinania paznokci.

Jeśli obetniesz tę część paznokcia za krótko, zobaczysz całkiem sporo krwi. Nie przejmuj się zbytnio – jest to zupełnie normalne, wypływa odrobina krwi co wygląda na dużo więcej niż jest w rzeczywistości. Powinieneś zawsze mieć w pobliżu wodę utlenioną na wszelki wypadek, ponieważ substancja ta pozwoli na bardziej efektywną koagulację krwi.

Nie lekceważ potęgi swojego weterynarza

Oczywiście, jeśli nadal jesteś trochę zdenerwowany obcinaniem paznokci psa, zawsze możesz zabrać psiaka do lekarza weterynarii, aby wykonać tę pracę. Choć pójście tą drogą będzie Cię kosztować trochę więcej pieniędzy i czasu, może to być niewielka cena, którą musisz zapłacić w zamian za spokój ducha, który możesz uzyskać.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się iść do weterynarza, czy poradzisz sobie z tym sam, ważne jest, abyś dbał o paznokcie swojego psa. Pozwolenie, aby stały się one zbyt niesforne, sprawi, że Twój pies będzie odczuwał pewien nieprzyjemny dyskomfort, co ostatecznie będzie dla niego okrutne i niesprawiedliwe. Utrzymując jego paznokcie przycięte, będziesz miał szczęśliwszego psa, z którym będziesz mógł dzielić się swoim czasem, co powinno być wystarczającą zachętą do przeprowadzenia tego procesu w pierwszej kolejności.