Jak długo pies pozostaje w rui?

Chociaż psy mają instynkt związany z rozrodem, zdarza się, że konieczna jest interwencja człowieka. W końcu może to uratować twojego przyjaciela przed mnóstwem szczeniąt w ciągu jego życia. Cykl rui u psów, będący częścią rozrodu, pozostaje fazą życia psa, w którą opiekun może wkroczyć, aby kontrolować liczbę szczeniąt, które rodzą ich czworonożni towarzysze. Interwencja na tym etapie może pomóc w zarządzaniu innymi problemami reprodukcyjnymi. Większość właścicieli psów, zwłaszcza nowicjuszy, często jest zaskoczona, gdy rozpoczyna się proces rui psa. Tak więc, aby pomóc, poniżej znajduje się szczegółowy przewodnik na temat poruszania się po tej naturalnej fazie. 

Cztery fazy cyklu rui

Sezon rui psich samic składa się z czterech faz. Przeanalizujmy każdą z nich.

Proestrus: trwa tydzień do dwunastu dni

To początek cyklu rui. W tym momencie ciało twojego psa przygotowuje się do krycia i pojawią się pewne zauważalne zmiany. Na przykład srom twojej suczki puchnie i może zacząć wypływać zakrwawiona substancja z pochwy. Ponieważ wiele suczek zwykle szybko czyści swój bałagan, możesz nie zauważyć tego wstępnego etapu.

Inną rzeczą, którą możesz zaobserwować na tym etapie, jest to, że pies będzie trzymał ogon bliżej ciała i spędzał czas bardzo blisko ciebie. Co więcej, twój pies przyciągnie uwagę samców, ale nie będzie do nich przyjazny, będzie się denerwował, gdy będą chciały wspinać się na niego. Zwykle ten etap trwa około dziewięciu dni.

Estrus: trwa tydzień do 9 dni

Jest to etap godowy, który potrwa średnio dziewięć dni. W tym momencie wydzielanie krwi stopniowo spadnie i ostatecznie ustanie. Niemniej jednak czasami tak naprawdę nie zatrzymuje się, ale zamiast tego zmienia się w słomkowy odcień. 

Samice psów na tym etapie nie będą poruszone gdy samce na nie wsiądą i chętniej je przyjmą. Trwa to dwa lub trzy dni gdy zaczyna się owulacja. W tym momencie możesz zaobserwować, że twój pies sika i zaznacza miejsca wewnątrz i na zewnątrz twojej siedziby. Wykonuje te czynności, aby zasygnalizować, że jest gotowy do prokreacji. Kiedy w otoczeniu obecny jest pies, prawdopodobnie samica się zaprezentuje, zazwyczaj z tylną stroną i ogonem schowanym na bok.

Diestrus: trwa około 65 do 90 dni

Bezpośrednio po fazie „w rui” diestrus wkracza i trwa prawie dwa miesiące. Ciało twojego pieska będzie kontynuowało ciążę lub powróci do stanu spoczynku. 

Obserwowalnym zjawiskiem w tym momencie jest kurczenie się wielkości sromu, wraca on do normy a wydzielina z pochwy ustaje. Teraz twój pies jest w ciąży, ten etap będzie trwał przez cały okres ciąży od sześćdziesięciu trzech do sześćdziesięciu pięciu dni. 

Anestrus

Jest to cały czas od zakończenia diestrusa do rozpoczęcia następnej fazy proestrus. W tym czasie układ rozrodczy twojego psa odpoczywa. W tym okresie u psa nie obserwuje się aktywności seksualnej ani hormonalnej. Zazwyczaj ten etap trwa od dziewięćdziesięciu do stu pięćdziesięciu dni.  Zauważ, że momenty rui, które są łatwe do zidentyfikowania, to progestrus i ruia. Zasadniczo o tych etapach mówią ludzie, gdy mówią, że pies „jest w upale”.

Definiowanie Estrus lub ciepła

Estrus, czyli ciepło, jest punktem w cyklu reprodukcyjnym samic, gdy są one gotowe do kopulacji z samcami swojego gatunku. Ten sezon charakteryzuje się zmianami hormonalnymi, w których poziomy estrogenu najpierw osiągają szczyt, a następnie gwałtownie spadają. Jednak w tym momencie dojrzałe jaja zostaną uwolnione z jajników samicy, a czworonożny towarzysz przedstawi objawy takie jak obrzęk sromu, krwawienie, wspinanie się na inne psy i zwiększoną uwagę na samce.

Jak długo suczka pozostaje w cieple?

Zwykle suczki będą się ogrzewać w wieku od sześciu do dwudziestu czterech miesięcy. W przypadku mniejszych ras psów dziewiczy upał zaczyna się wcześniej, gdy ma cztery miesiące. Z drugiej strony większe psy rozpoczną swoją pierwszą ruję, gdy będą miały od osiemnastu do dwudziestu czterech miesięcy. 

Jest wysoce wskazane, aby nie rozmnażać młodych samic, które są jeszcze w pierwszym lub drugim cyklu rui. W tych momentach często ich jaja nie są wystarczająco dojrzałe, a psy nie osiągnęły dojrzałości. W związku z tym, jeśli chcesz rozmnożyć swojego psa, warto skonsultować się z weterynarzem, aby dowiedzieć się, czy czworonożny towarzysz jest wystarczająco dojrzały, aby nosić i rodzić szczenięta.

Jak długo samica pozostaje w rui? Każdy okres rui trwa około osiemnastu dni. Samce będą przyciągane do samic przez całe osiemnaście dni, podczas gdy samice będą wrażliwe tylko przez około połowę tego czasu.

Jakie znaki wskazują, że mój pies jest w rui?

Kiedy zrozumiesz cykl swojego psa, będziesz lepiej przygotowany na zmiany w zachowaniu, a także zmiany fizyczne, które mogą się zdarzyć, gdy jest w rui. Zazwyczaj psy doświadczają o wiele więcej wyładowań. Tak więc ten znak jest jedną z rzeczy, które zauważysz. Istnieją jednak inne oznaki, na które można zwrócić uwagę podczas różnych faz rui. Oto kilka innych znaków, które powinieneś zauważyć: 

  • Stałe oddawanie moczu;
  • Zmiana ustawienia ogona;
  • Ciągłe lizanie narządów płciowych;
  • Nerwowość lub agresja;
  • Nienormalnie duży srom;
  • Wykazuje więcej uczuć;
  • Bardziej uważny na męskie kundle.

Jak mam dbać o mojego psa, kiedy zaczyna się jej okres?

Jej pierwszy okres rozpoczyna się, gdy osiąga dojrzałość płciową około sześciu miesięcy. W tym czasie może mieć krwawe wydzieliny. Krwawienie to występuje, gdy srom puchnie. 

Ilość krwawień zależy od zwierzęcia. Niektóre krwawią prawie niezauważalnie, podczas gdy inne mogą pozostawić krwawe plamy na podłodze lub w ich części sypialnej. Jeśli pies doświadcza dużej intensywności krwawienia, kup parę lub więcej majtek dla zwierząt wielokrotnego użytku lub jednorazowych pieluszek. Te majtki pomogą powstrzymać brudzenie krwią powierzchni. Możesz uzyskać te produkty w sklepach internetowych lub lokalnych sklepach zoologicznych lub w klinice weterynaryjnej.

Kiedy suka przeżywa swoją pierwszą cieczkę?

Zazwyczaj suka dostaje swój pierwszy okres rui w wieku około pół roku. Może to jednak opóźnić do 24 miesięcy. Rasa suki będzie najczęściej dyktować, kiedy przeżyje swój pierwszy cykl. Małe rasy częściej osiągają dojrzałość płciową na wczesnym etapie życia, podczas gdy duże rasy mogą to osiągnąć znacznie później. W przypadku tych drugich mogą nie być w rui, dopóki nie osiągną 1–2 lat.

Jak często suka ma ruję?

W przypadku większości suczek cykle mogą się zdarzać co pół roku zależy to również od rasy. Jeśli twój pies jest małą rasą, możesz spodziewać się, że przeżyje co najmniej trzy, a nawet cztery cykle rocznie. Ale jeśli twój pies jest olbrzymi, to normalne, że nastąpi to tylko raz w roku.

Jak długo trwa cieczka za pierwszym razem? 

Cykle początkowe mogą być nieregularne. W połączeniu z faktem, że na okresy u większości psów nie mają wpływu zmiany sezonowe, cykle te mogą być dość nieprzewidywalne. Młode szczenię może potrzebować nawet dwóch lat, aby zacząć odczuwać ruję w regularnych odstępach czasu i może to trwać od dwóch tygodni do miesiąca. Profesjonalną wskazówką jest rozpoczęcie wczesnego przechowywania dokumentacji, aby szybko zidentyfikować wzór.

Jak mogę łatwo stwierdzić, czy mój pies jest w rui?

Niektórzy właściciele psów nie są świadomi znaków, które należy obserwować u ich samic. Z tego powodu nie przygotowują się odpowiednio do tego okresu. Najłatwiejszym sposobem stwierdzenia, czy twój pies jest w rui, jest zadanie sobie następujących pytań:

  • Czy występuje wydzielina z pochwy? Jakiego to jest koloru? 

Jeśli występuje wydzielina, sprawdź, czy jest skażona krwią. Miesiączka jest najpewniejszym objawem nadchodzącej rui suki i zwykle jest czerwona lub różowa na początku. Później zobaczysz, że zrzut jest mniejszy i wyblakł do słomkowego koloru. Ten czas jest najbardziej delikatny, ponieważ jest bardziej otwarta na płeć przeciwną i może nawet nawiązać kontakt seksualny. 

  • Czy przed twoim domem wystają samce? 

Podczas gdy my ludzie możemy być powolni w wykrywaniu znaków owulacji, psy wywąchają sukę z daleka. Tak więc, jeśli twój pies jest w rui, prawdopodobnie zobaczysz samca, który oznaczy twój dom, oddając mocz w różnych punktach wokół niego.

  • Czy twój pies jest nadmiernie czujny czy rozproszony?

Oprócz objawów fizycznych, takich jak nietypowe rozładowanie, Twój pies może również zmienić swoje zachowanie w wyniku zmian hormonalnych. Możesz zauważyć, że jest bardzo czujny na swoje otoczenie, łatwo się rozprasza, jest bardzo schludny i próbuje nawiązać kontakt z samcami.

Co powinienem zrobić, aby powstrzymać mojego psa przed ciążą?

Operacja to praktyczne rozwiązanie. Ta procedura zapobiega rozmnażaniu się psa. Wersja wykonana na psach męskich jest nazywana kastrowaniem. Aby zabezpieczyć sukę, weterynarz usuwa macicę i jajniki za pomocą bezpiecznego zabiegu chirurgicznego. Czasami weterynarz może po prostu wyciąć jajniki i pozostawić macicę nietkniętą, co nazywa się wycięciem jajników. Obie metody eliminują ruję i zdolność do rodzenia. 

Jaki jest zalecany wiek do zabiegu?

Operacja jest nie tylko bezpieczna, ale także skuteczna w zapobieganiu niechcianym szczeniakom. Może także pomóc Twojemu psu prowadzić długie i zdrowe życie.  Tradycyjnie psy w wieku od czterech do sześciu miesięcy są uważane za pełnoletnie i gotowe do zabiegu. Można to jednak zrobić wcześniej lub później, w zależności od oceny rasy lub weterynarza. Jeśli masz wątpliwości, kiedy zoperować swoją sukę, porozmawiaj ze swoim weterynarzem na ten temat.

Ostatnie słowa

Teraz znasz odpowiedź na pytanie: jak długo pies pozostaje w rui? O ile nie planujesz rozmnażać swojego psa, wygodniej jest poddać go zabiegowi, zanim osiągnie on dojrzałość płciową. Jeśli zdecydujesz się zostawić swoją sukę gotową do rozrodu, zwróć uwagę na te wskazówki, abyś zawsze był przygotowany na nadchodzący czas rui.