Długość życia psów. Jak długo będzie żył mój pies?

Większe zwierzęta zwykle żyją dłużej niż mniejsze (w większości przypadków). Pomyśl o tym. Ludzie żyją dłużej niż koty, które żyją dłużej niż szczury, które żyją dłużej niż muchy.  Jednak nie jest to prawdą, jeśli chodzi o zwierzęta w ramach ich gatunku?

Warto przeczytać:

Charakterystyka ras psów i zachowanie

Osoba, która waży 80 kg najprawdopodobniej będzie żyła dłużej niż osoba, która waży 120 kg. Powodem tego jest  zwiększone ryzyko zdrowotne u osób ważących nadmiernie, osób otyłych.

Jeśli chodzi o długość życia psów, jak można porównać Doga Niemieckiego do Chihuahua? Ich budowa anatomiczna jest zupełnie inna, a długość ich życia to odzwierciedla. Czy zatem oprócz wielkości, istnieje średni wiek psa w zależności od rasy lub innych czynników? Tak. Zbadajmy ten temat dokładniej.

Co decyduje o długości życia psa?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak możesz pomóc swojemu pupilowi żyć dłużej i szczęśliwiej? Poniżej znajdziesz  kilka czynników, które wpływają na długość życia psa.

Opieka

Jako właściciel, możesz mieć wpływ na opiekę, jaką zapewniasz swojemu psu. Pies z odpowiednią, odżywczą dietą i ćwiczeniami może żyć dłużej niż ten, który ich nie ma. Ponadto, zabieranie swojego futrzanego przyjaciela na coroczne badania kontrolne u weterynarza i szczepienia może zaowocować dłuższym zdrowiem naszego psa.

Rozmiar

Badania wykazują, że większe psy żyją krócej w porównaniu z mniejszymi. Na przykład, wilczarz irlandzki żyje średnio siedem lat, podczas gdy Jack Russell Terrier  może żyć nawet 13-16 lat.

Pies z pasmami DNA w tle, hodowla wsobna a krzyżowanie ras

Chów wsobny może skrócić długość życia psów. Psy z krzyżówek mają dłuższą żywotność w porównaniu z innymi psami. W przypadku psów rasowych istnieje ryzyko, że będą one nosicielami genów chorób typowych dla danej rasy. Co więcej, „kundle”, które posiadają co najmniej dwie rasy, a często więcej, mają najmniej problemów zdrowotnych i żyją dłużej niż ich rasowi kuzyni.

Kastracja lub sterylizacja

Kastracja i sterylizacja szczeniaka w stosunkowo młodym wieku może mieć pozytywny wpływ na długość życia psa. Większość badań zaleca chirurgiczną sterylizację przed ukończeniem piątego miesiąca życia w przypadku psów małych ras i 12-15 miesięcy w przypadku psów domowych większych ras. Badania sugerują, że operacje te mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niektórych rodzajów raka u psów – zwłaszcza raka jajników, sutka i jąder. Ostatnie badania pokazują, że te korzyści nie są jednoznaczne, ale nie ma wątpliwości, że twoje życie będzie łatwiejsze bez miotu szczeniąt, a to będzie mniej stresujące dla twojego szczeniaka, co może oznaczać jego dłuższe życie.

Wykres długości życia ras psów

Poniżej znajduje się wykres długości życia psów posortowany według najpopularniejszych zarejestrowanych ras z ostatniej dekady.

1 Labrador Retriever   11 lat

2 Owczarek Niemiecki     11 lat

3 Golden Retriever   11 lat

4 Francuski Buldog   8-10 lat

5 Buldog   8-12 lat

6 Beagle   12-15 lat

7 Pudel  12 lat

8 Rottweiler   9 lat

9 Yorkshire Terrier  13-20 lat

10 Wyżeł Niemiecki Krótkowłosy 12-14 lat  

11 Bokser   9-10 lat

12 Syberyjski Haski   12-15 lat

13 Dog Niemiecki  6-8 lat

14 Jamnik   13-15 lat

15 Pembroke Welsh Corgi   12-15 lat

16 Doberman    10-13 lat

17 Australijski Owczarek   12-18 lat

18 Miniaturowy Sznaucer   12-14 lat

19 Cavalier King Charles Spaniel   9-14 lat

20 Shih Tzu   12-16 lat

21 Boston Terrier   11-15 lat

22 Pomeranian   14 lat

23 Hawańczyk   14-16 lat

24 Szetlandzki Owczarek   12-13 lat

25 Berneński Pies Pasterski 8 lat

Długość życia psów. Jak długo będzie żył mój pies?

10 psów o krótkiej długości życia

Zauważysz, że większość psów na tym wykresie to większe rasy. Jak wspomniano powyżej, większe psy mają tendencję do krótszej długości życia niż mniejsze. Niektórzy uważają, że dzieje się tak dlatego, że duże rasy starzeją się szybciej.  Niewątpliwie ma to związek z wagą psa i jego żywotnością, chęcią do biegania, zabawy czy lenistwa.

1 Mastif francuski  5-8 lat

2 Wielki Dog   6-8 lat

3 Berneński pies pasterski   6-8 lat

4 Wilczarz irlandzki  6-10 lat

5 Mastif neapolitański  7-9 lat

6 Leonberger   8-9 lat

7 Nowofundland   8-10 lat

8 Bernardyn   8-10 lat

9 Chart szkocki   8-10 lat

10 Bloodhound (pies św. Huberta)  9-11 lat

Jaka jest najdłużej żyjąca rasa psów?

Chihuahua  zazwyczaj są określane jako rasa o najdłuższej żywotności. Średnio żyją 15-20 lat i są jedną z najmniejszych ras psów. Najstarszy zarejestrowany chihuahua zmarł w wieku 20 lat i 265 dni.

Australian Cattle Dog

Australian Cattle Dog jest znany z tego, że ma jedną z najdłuższych przewidywanych długości życia. Istnieją zapisy dotyczące australijskich psów do bydła żyjących dłużej niż 20 lat. W rzeczywistości, najdłużej żyjącym zarejestrowanym psem jest Australian Cattle Dog o imieniu Bluey, który żył 29 lat i 5 miesięcy.

Jak mogę wydłużyć życie mojego psa?

Gdybyś mógł podać swojemu psu lekarstwo, które pomogłoby Ci przedłużyć jego życie, czy kupiłbyś je? Właśnie nad tym pracuje obecnie firma Loyal. Loyal to zespół weterynarzy, naukowców i miłośników psów, który dąży do ograniczenia przyczyn leżących u podstaw starzenia się psów i opóźnienia rozwoju chorób poprzez opracowanie odpowiedniego leku.

Istnieją inne sposoby, aby pomóc utrzymać psa w zdrowiu i przedłużyć jego życie. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu i upewnić się, że podajesz mu zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki. Naturalne, świeże karmy dla psów zyskują coraz większą popularność i być może jest to coś, co chciałbyś rozważyć dla swojego pupila. Wypróbowaliśmy i sprawdziliśmy niektóre z najlepszych karm dla psów, aby pomóc Ci zdecydować w następnym odcinku napiszemy o tym.