Dlaczego psy bywają zazdrosne?

Badania naukowe wykazały, że większość psów wykazuje cechy związane z zazdrością, jeśli chodzi o interakcje z ludźmi, szczególnie gdy w grę wchodzi drugi pies. Badania te dowiodły, że w miarę jak psy ewoluowały, by stać się udomowionymi towarzyszami ludzi, nauczyły się walczyć o uwagę ręki, która je karmi i pielęgnuje. Kiedy ta ręka zainteresuje się innym psem emocje zazdrości mogą wziąć górę.

Zazdrość psa może być zła, jeśli pozostawimy ją bez reakcji

Obserwowanie psa wykazującego zazdrość może wyglądać ujmująco. W końcu jego domaganie się uwagi jest znakiem, że cię lubi i docenia to, co dla niego robisz. Jednak długotrwałe napady zazdrości mogą z czasem bardzo irytować.

Czasami zazdrość twojego psa może objawiać się poważnymi oznakami agresji, od gardłowego warczenia po gryzienie. Te cechy mogą się szczególnie nasilić, gdy witasz w domu kogoś nowego, na przykład noworodka lub innego psa. W tym przypadku jego uczucia wynikają z natury zaborczej, co oznacza, że ​​jego wrodzona potrzeba ochrony jego terytorium, przedmiotów lub ludzi może stać się zbyt silna.

Zazdrość psów może być szczególnie skomplikowana, gdy masz do czynienia z psią matką i jej szczeniakami. Ponieważ suczka nie ma takich instynktów macierzyńskich, jak człowiek, może nie rozumieć, dlaczego poświęcasz tyle uwagi jej potomstwu zamiast jej. Może to prowadzić ją do zachowań o podłożu zazdrości, których możesz początkowo nie docenić, może ignorować szczenięta lub nawet może być agresywna wobec nich lub ciebie.

Zazdrość mojego psa stała się nie do zniesienia. Jak mogę złamać to zachowanie?

Możesz być w stanie poradzić sobie z odrobiną zazdrości tu i tam, jak szturchanie dłoni lub okazjonalne szczeknięcia, które wydają się mówić „kochaj mnie, proszę”. Jednak pies, który przekroczy próg zazdrości, może bardzo łatwo uczynić twoje życie nieszczęśliwym. Jeśli czujesz, że grozi ci osiągnięcie tego punktu, niezbędne jest przeszkolenie psa, aby zdławił w sobie odruchy zazdrości.

Kluczowym elementem do złamania twojego psa z jego zazdrosnych skłonności jest ćwiczenie podstawowych technik posłuszeństwa. Niezbędne taktyki, takie jak nauczenie aby usiadł lub został, mogą postawić twojego psa na swoim miejscu, zanim będzie on miał szansę wydobyć ponownie swoje zazdrosne uczucia. 

Chwalenie  i dawanie mu smakołyków po tym, jak jest posłuszny twoim rozkazom, da mu wiadomość, że doceniasz go i jego wysiłki.

Jeśli zazdrość jest skierowana na drugiego psa, możesz rozważyć rozdzielenie psów w ciągu dnia. Po ich rozdzieleniu ważne jest, aby dać każdemu psu równą ilość uwagi, której pragną. Jeśli pójdziesz tą drogą, będziesz musiał upewnić się, że pies nie będzie zajmował się kością ani zabawką tylko relacją z tobą.

Wreszcie, utrzymanie rutyny może znacznie przyczynić się do tego, że twój pies zrównoważy swoje emocje. Nagłe zmiany,  jak czas spaceru lub karmienia, mogą stabilność emocjonalną, co z kolei może spowodować, że będą zachowywać się zazdrośnie. Jeśli musisz zmienić rutynę psa, zaleca się, aby robić to stopniowo.

Jest zazdrosny, bo cię lubi!

Kiedy przechodzisz przez proces radzenia sobie z zazdrosnym psem, ważne jest, aby pamiętać, że przejawia takie zachowania, ponieważ cię lubi i chce, żebyś i ty go polubił. 

Czasami może być trudno to zapamiętać, zwłaszcza jeśli jego działania zazdrości zaczną dryfować w sferę agresji. Waga codziennego treningu posłuszeństwa bardzo pomoże ci przerwać nawyk zazdrości u twojego psa w kochający i delikatny sposób – który ostatecznie wzmocni pozytywne relacje między tobą i twoim psem.