Co zjadł mój szczeniak?

co-zjadl-moj-szczeniak-dogblog

Co zjadł mój szczeniak?

Psy są naturalnie ciekawskie i uwielbiają badać nowe widoki, zapachy i smaki. W większości przypadków ten instynkt jest niegroźny, jednak w niektórych przypadkach konsekwencje mogą spowodować chorobę lub coś gorszego, jeśli Twój czworonożny przyjaciel zdecyduje się przetestować smak niewłaściwej rzeczy.

Lekarz weterynarii ma kilka rad i spostrzeżeń dla opiekunów zwierząt domowych, o których powinni pamiętać, gdy ich szczeniaki poznają świat – i jego smaki:

Jakie przedmioty są najbardziej pociągające dla zwierząt domowych do żucia i połykania?

Widzieliśmy, jak psy żują i połykają wiele rzeczy, których nie powinny – od skarpetek i zabawek linowych po pestki awokado. Dlaczego? Psy w naturalny sposób testują rzeczy  pyskiem, czy jest to coś, co planują spożywać, czy też coś, z czego czerpią satysfakcję z chrupania (pomyśl o psie szalejącym z pustą plastikową butelką z wodą). Ponadto mają talent do szukania rzeczy, które niosą w sobie zapach właścicieli.

Lekarz weterynarii, mówi, że psy lubią przeżuwać i połykać przedmioty o ogólnym zapachu, który im się podoba, takie jak sznur, rzeczy z zapachem opiekunów pupila, takie jak skarpetki czy bielizna, a także kości i smakołyki ze szpiku kostnego – wszystkich tych przedmiotów nie trawią dobrze będąc obcym ciałem. Zachowaj szczególną ostrożność przy przysmakach ze szpiku kostnego. Psy mogą je trawić z czasem, ale są one ostre i mogą powodować perforacje w obrębie przewodu pokarmowego, zanim się rozpadną.

Psy lubią również przedmioty, które naśladują ich naturalne pragnienie przeżuwania i chrupania lub z którymi bawią się na zewnątrz, takie jak piłki tenisowe. Te przedmioty po połknięciu mogą utkwić w pewnym odcinku przewodu pokarmowego.

Dlaczego zwierzęta domowe łykają niejadalne rzeczy?

Opiekunowie zwierząt zawsze muszą spodziewać się nieoczekiwanych rzeczy, od najbardziej wybrednych szczeniąt po łagodne psy. Dlaczego? Zwierzęta, zwłaszcza młode, mają tendencję do jedzenia różnych rzeczy, ponieważ są ciekawskie. Spożycie jakichkolwiek przedmiotów nieżywnościowych (lub pokarmów toksycznych dla psów, takich jak czekolada, winogrona czy produkty zawierające ksylitol) może mieć poważny i potencjalnie śmiertelny wpływ na zdrowie zwierzęcia.

Wiele z nich może wymagać wyjazdu do lekarza weterynarii w nagłych wypadkach w związku z poważnymi komplikacjami i leczeniem, niektóre wymagają od lekarza weterynarii wywołania wymiotów, wykonania USG jamy brzusznej lub operacji w celu ratowania życia zwierzęcia. Problemy żołądkowe są najbardziej powszechne zarówno dla psów i kotów.

Jakie są najbardziej nietypowe przedmioty połykane?

Lekarz weterynarii przestrzega również przed często wyrzucanymi przedmiotami domowymi, psy mają tendencję do wyciągania ich, takimi jak pestki awokado i tampony, które mogą pozostać w śmieciach.

Po spożyciu, tampony rozszerzają się w żołądku psa i mogą powodować blokadę, która może zagrażać życiu psa, oczywiście, psy są zazwyczaj skłonne smakować i połykać rzeczy związane z żywnością znalezione w śmieciach. Kolby kukurydzy, pestki brzoskwiniowe i awokado powodują duże problemy w przypadku spożycia przez psa.

Na przykład, szczeniak labradora miał dwa przypadki niedrożności w ciągu czterech miesięcy. Wagner najpierw zjadł pestkę awokado, wymagającą operacji jamy brzusznej w lutym, a następnie połknął parę skarpetek swojej opiekunki, i miał kolejną operację w maju.

Czy psy i koty połykają podobne rzeczy?

Psy i koty mogą jeść różne rzeczy. Kota przyciągają przedmioty, które odwołują się do jego drapieżnych instynktów. Z drugiej strony, pies będzie chciał żuć rzeczy, które mają wyraźny zapach, takich jak puszki na śmieci i ubrania.

Koty zazwyczaj mają ciągoty w połykaniu nie których przedmiotów, takich jak sznurki, druty lub cienkie kawałki plastiku. Przedmioty te zakotwiczają się pod językiem lub mogą utknąć w żołądku lub jelitach. Gdy sznurki marszczą się lub próbują się przedostać, może to spowodować efekt piły i traumatyczne przecięcie ich jelit. Psy również mogą połykać takie ciała obce, ale nie jest to tak częste.

Czy niektóre rasy psów są bardziej skłonne do połykania przedmiotów niejadalnych niż inne?

Klasyczne większe rasy, takie jak Labrador Retrievers, Golden Retrievers i Pitbull są bardziej skłonne najpierw do jedzenia a myślenia później.

Psy rasy Buldogi francuskie i angielskie, często mają mniejszą zdolność do wyszukiwania niejadalnych przedmiotów. Zdarza się to sporadycznie w porównaniu z innymi większymi psami rasy.

Jakie są objawy niedrożności ciał obcych, na które powinni zwracać uwagę opiekunowie zwierząt?

Twój pupil może zacząć odczuwać ogólne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty i biegunka, utrata apetytu, ból brzucha lub ospały nastrój. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów zaleca się natychmiastowe zwrócenie się o pomoc do lekarza weterynarii.

Przedmioty włókniste, takie jak przędza i płótno mogą okazać się szczególnie niebezpieczne, jeśli przedostaną się do jelit i mogą spowodować ich splecenie i „przepiłowanie”, potencjalnie prowadząc do szybkiej perforacji jelita. Niektóre ciała obce mogą zostać usunięte endoskopowo sprawnie i szybko. Jednak inne niedrożności ciał obcych mogą wymagać interwencji chirurgicznej, zwłaszcza jeśli przesunęły się one dalej w dół przewodu pokarmowego.

Po przybyciu do gabinetu weterynarza mogą być potrzebne badania diagnostyczne, w tym badanie krwi i badanie moczu, a także USG i zdjęcia radiologiczne w celu zlokalizowania obiektu. Przedmioty z ciała obcego mogą być zlokalizowane w przełyku, żołądku, jelitach lub odbycie. W przypadku uszkodzenia innych organów brzucha lub perforacji jelit konieczne może być przeprowadzenie natychmiastowej operacji.

Więc, Ile to wszystko może kosztować?

Koszty chirurgicznego usunięcia niedrożności ciała obcego mogą zacząć się od 1000PLN i wzrosnąć do 5000PLN. Koszt leczenia zwierzęcia, które połknęło coś problematycznego może się różnić w zależności od zwierzęcia, tego co zjadło, a także od miejsca utknięcia. Ubezpieczenie zwierząt domowych może pomóc w tego rodzaju nieoczekiwanych wypadkach i chorobach, których nie można zaplanować.

Jakie kroki może podjąć opiekun zwierzęcia, aby zapobiec połknięciu przez nie obcych przedmiotów?

Szczeniak trzyma piłkę w ustach siedząc obok swojego opiekuna.

Po pierwsze, to jest dobry pomysł, aby zrobić psychiczny spis zabawek swojego zwierzęcia, ponieważ jeśli jedna z nich zaginie, może być w jego brzuchu.

Nigdy nie podawaj zwierzęciu sznurka lub wstążki i nadzoruj wszystkie zabawy z jadalnymi zabawkami.

Zwłaszcza kociakom i szczeniętom nigdy nie należy dawać zabawek na tyle małych, aby mogły je połknąć.

W przypadku gospodarstw domowych z małymi dziećmi, należy zachować czujność. Niektóre zwierzęta uwielbiają gryźć zabawki dla dzieci tak samo jak swoje własne.

Chociaż zwierzęta domowe mogą często wpadać w kłopoty, kochamy je bez końca!