Charakterystyka ras psów i zachowanie

Dlaczego ważne jest, aby znać charakterystykę i zachowanie różnych ras?

Wszystkie psy są indywidualistami i mają swoje własne osobowości. Jednocześnie, różne rasy mają również pewne cechy charakterystyczne, które pomagają zdefiniować daną rasę. Informacje te mogą być pomocne przy wyborze psa lub przy próbie zrozumienia jego zachowania.

Grupa pasterska:

Rasy z tej grupy zostały wyhodowane do pasienia owiec i bydła. Osiągają to poprzez pilnowanie i wpatrywanie się, szczekanie i/lub podgryzanie swoich podopiecznych. Są inteligentne, wysportowane i pracowite, a także bardzo podatne na szkolenie. Psy z tej grupy najlepiej radzą sobie z dużą ilością ruchu. Jeszcze lepiej radzą sobie, jeśli mają zajęcie takie jak przeszkody agility, gdzie mogą wykorzystać swoje naturalne zdolności atletyczne do poruszania się po torze. Szczekanie może być problemem, jeśli są znudzone  mogą traktować „stado” swojej ludzkiej rodziny, mogą  kąsać  i gonić.

Cechy charakterystyczne:

– Czujny

– Inteligentny

– Niezależny

– Pewny siebie

– Możliwość szkolenia

– Lojalny

– Czułość

Rasy pasterskie:

– Owczarek szkocki Collie

– Owczarek szwajcarski

– Psy pasterskie zaganiające

– Corgi

– Owczarek belgijski  Malinois

– Owczarek belgijski Tervuren

Corgi

Grupa psów gończych:

Ogary zostały pierwotnie wyhodowane do polowań. Choć nie są teraz tak często używane do polowań, instynkt jest nadal w nich silny. Mają silny popęd do zdobyczy i chęć gonienia małych zwierząt. Ogar może biegać nieustannie i potrzebuje możliwości biegania bez smyczy  w bezpiecznych, zamkniętych obszarach.

Cechy charakterystyczne:

– Niezależny

– Słodki

– Inteligentny

– Czuły

Rodziny w grupie psów gończych:

Charty : charty zostały wyhodowane, aby tropić i ścigać większe zwierzęta, takie jak jelenie i łosie. Charty są wysokie, szczupłe i mają doskonały wzrok. Charty mogą pokonywać długie odcinki, śmiało można je nazwać sprinterami. Biegną, dopóki nie złapią swojej ofiary, następnie zatrzymują się na odpoczynek. W wielu częściach świata psy te są nadal wykorzystywane do polowań. Mogą nie być zainteresowane pracą w zakresie posłuszeństwa i mogą być trudne do wyszkolenia.

– Chart afgański

– Chart perski

– Podenco z Ibizy

– Pies faraona

– Greyhound

– Whippet

– Charcik włoski

– Rhodesian Ridgeback (pies tropiący)

Psy gończe- tropiące:

Psy tropiące są zazwyczaj mniejsze niż psy gończe. Zostały one wyhodowane, aby gonić mniejsze ofiary. Mają niesamowity zmysł węchu i zazwyczaj mają długie uszy. Bloodhounds i Bassety mają uszy, które mogą ciągnąć po ziemi, gdy zajmują się wąchaniem, a więc mieszać się jeszcze więcej zapachów. Psy tropiące zawsze poszukują zapachu i będą uciekać jeśli zwabi je zapach.

– Beagle

– Basset Hound

– Bloodhound

– Otterhound

– Fox Hounds

Beagle

Grupa Niesportowa:

Jest to najszybciej rozwijająca się grupa, a psy w niej występujące są zróżnicowane pod względem wielkości, kształtu, koloru, rodzaju sierści itp. Często są to psy, które nie wykonują już obowiązków, do których zostały pierwotnie wyhodowane. Na przykład dalmatyńczyk nie towarzyszy już powozom, buldog nie jest już pogromcą byków, a pudel nie jest już psem polującym w wodzie. Ich temperamenty są tak różne jak ich wygląd. To właśnie z tej grupy pochodzi wiele naszych zwierząt „towarzyszących”.

Cechy charakterystyczne:

– Zabawny

– Inteligentny

– Ciekawy

– Przyjazny

– Lojalny

– Chętny


Rasy niesportowe:

– American Eskimo

– Boston Terrier

– Bulldogs

– Shar-Pei

– Chow Chow

– Dalmatyńczyk

– Szpic Wilczy

– Pudel

– Shiba-Inu

– Lhasa Apso

– Tybetański Terier

Grupa Sportowa:

Psy te zostały pierwotnie wyhodowane, aby pomagać myśliwym w poszukiwaniu, wskazywaniu, wypłaszaniu i odzyskiwaniu zwierzyny. Wiele z nich nadal wykonuje te zadania dla myśliwych. Są lojalne i podatne na szkolenie. Psy te mogą być również z powodzeniem psami terapeutycznymi, psami asystującymi i psami poszukiwawczo-ratowniczymi. Są one na ogół bardzo wysportowane, aktywne i silne i będą potrzebowały dużo ruchu, a może nawet pracy, takiej jak agility. Jeśli psy te nie otrzymują odpowiedniej dawki ruchu, mogą stać się sfrustrowane i destrukcyjne.

Cechy charakterystyczne:

– Szczęśliwy

– Chętny

– Tresowalny

– Bystry

– Przyjazny

– Pewny siebie

– Kochający

Rasy w grupie sportowej:

Retrievery są szkolone, aby iść i dostać „to” i przynieść „to” z powrotem. „To” może być na lądzie lub w wodzie. Retrievery lubią być na zewnątrz, o dobrym charakterze i bardzo energiczne.

Labrador i Golden Chesapeake Bay Retriever – jedna z ras psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów dowodnych. Zaklasyfikowana jest do sekcji psów aportujących. Typ wyżłowaty. Podlega próbom pracy.

Spaniele:

Spaniele są psami myśliwskimi, które zostały wyhodowane, aby wypłaszać zwierzynę z krzaków, aby myśliwy mógł ją zastrzelić. Psy te są zazwyczaj energiczne, kochające zabawę i uwielbiają grę w aportowanie. Uwaga: Niektóre odmiany Cocker i Springer Spaniel rozwijają problem behawioralny znany jako „syndrom wściekłości”. Uważa się, że jest to forma dominującej agresji lub zachowania konfliktowego. Charakteryzuje się atakowaniem i gryzieniem bez wyraźnego powodu.Amerykański Spaniel Dowodny

– Clumber Spaniel

– Cocker Spaniel

– Cocker Spaniel Angielski

– Angielski Toy Terrier

– Springer Spaniel Angielski

– Field Spaniel

– Irlandzki Spaniel Dowodny

– Chin Japoński

– Terier Tybetański

– Spaniel Walijski

Pointery i Setery:

Pointery zostały wyhodowane w celu znalezienia i wskazania zwierzęcia, zwykle ptaków. Są bardzo energiczne i czasami nerwowe, ale generalnie mają radosne i tolerancyjne usposobienie. Setery są wrażliwe i nerwowe.

– Wyżeł Węgierski Krótkowłosy

– Wyżeł Niemiecki Krótkowłosy

– Wyżły i Pointery Angielskie

– Seter Irlandzki, Angielski i Szkocki

– Wyżeł Weimarski

Grupa Terierów:

Teriery zostały wyhodowane, aby ścigać i zabijać szkodniki, takie jak szczury, lisy i łasice. Nieustępliwe i zdeterminowane, aby złapać swoją ofiarę, również kopią w ziemi za nimi. Niektóre z terierów były hodowane do zabijania szczurów w konkursach, a później do walki między sobą. Jeśli pociągają Cię teriery, musisz mieć się na baczności!

Charakterystyka:

– Zgrzebny

– Energetyczny

– Niezależny

– Drapieżny

– Hardy

– Inteligentny

– Zabawny    

Rasy terierów:

– Airedale

– Bedlington

– Boston

– Bulterier

– Szkocki

– Staffordshire

– Russell

Psy z tej grupy są miniaturowymi wersjami psów z wielu innych grup. Wiele z nich wywodzi się od większych terierów i spanieli i zachowuje niektóre z tych cech. Pomeranian wywodzi się z rodziny szpiców – psów zaprzęgowych z Islandii i Laponii! Te małe psy mają zazwyczaj dużo ducha i silne osobowości. One mogą stać się przywódcą stada i domu, jeśli ludzie nie przejmą kontroli nad sytuacją. Potrafią też być kłótliwe.

West Highland white terrier

Cechy charakterystyczne:

– Wrażliwy

– Elegancki

– Inteligentny

– Alarmujący

– Czuły

– Nieustraszony

Rasy zabawowe:

– Cavalier King Charles

– Chihuahua

– Havanese

– Italian Greyhound

– Maltese

– Pomeranian

– Pekinese

– Toy Poodle

– Pug

– Shih Tzu

– Yorkshire Terriers

Pug

Grupa pracująca:

Do grupy psów pracujących należą psy, które pierwotnie były hodowane jako psy pociągowe, myśliwskie i stróżujące. Są one zazwyczaj średniej lub dużej wielkości (ponad 18 kg). Psy te są wysportowane, silne, odważne i lojalne. Są to psy, na których ludzie zaczęli polegać.

Charakterystyka:

– Silne

– Lojalne

– Odważne

– Czułe

– Spokojne

– Obronne

– Mądre

– Pewne siebie

Charakterystyka ras psów i zachowanie

Rodziny w ramach grupy roboczej:

Rasy Północne: Te piękne psy często wyglądają jak wilki. Wiele z nich jest wykorzystywanych w hodowli wilczych mieszańców. Pracujący Malamut może ciągnąć do tony materiału na krótką odległość, a Haski może podróżować ciągnąc załadowane sanie przez wiele mil. Samojedy są również psami zaprzęgowymi, a małe amerykańskie Eskimo są psami zaprzęgowymi, które zostały wyhodowane do mniejszych rozmiarów. Psy te są bardzo niezależne i mogą mieć skłonności do włóczenia się, jeśli ich dom nie jest odpowiednio ogrodzony.

– Akita

– Alaskan Malamute

– Syberyjski Haski

– Samojed

– Norweski Elkhound

– Fiński Szpic

– Amerykański Haski

Akita

Rasy ochronne:         

Większość psów ochronnych została pierwotnie wyhodowana jako psy pasterskie lub stróżujące stada. Obecnie są one wykorzystywane do różnych celów, w tym do pracy w policji oraz do ochrony domów i mienia.

– Akita

– Rottweiler

– Doberman

– Bull Mastiff  Mastiff

– Dog Niemiecki

– Bokser

– Sznaucer Olbrzym

– Owczarek Niemiecki

– Rhodesian Ridgeback

Rhodesian Ridgeback

Strażnicy stada i psy górskie:

Strażnicy stada zostali wyhodowani, aby chronić stada owiec przed drapieżnikami. Wiele z nich miało biały kolor, aby wtopić się w swoje stado. Psy te mają tendencję do ochrony swoich rodzin i są nieustraszone. Psy górskie są blisko spokrewnione z psami stróżującymi stada. Wszystkie te psy są ciężkie i duże. Oba typy będą chciały wędrować poza swoją bazę domową.

Rasy pilnujące stada:

– Pirenejski Pies Górski

– Komondor

– Kuvasz Węgierski

Rasy górskie:

– Bernardyn

– Newfoundland

– Berneński Pies Pasterski

Bernardyn