9 ras psów które dobrze znoszą samotność!

Zdecydowanie się na posiadanie psa jest początkiem wielkiej przygody,  jest to przygoda, którą należy dokładnie zaplanować. Odrobienie pracy domowej z dużym wyprzedzeniem pomoże zapewnić szczęśliwą relację między Tobą a nowym towarzyszem. Wiedza pomoże ominąć wyboje na drodze, które nieodmiennie wiążą się ze wzmocnieniem więzi między psem a człowiekiem.

Warto przeczytać:

Charakterystyka ras psów i zachowanie

Chociaż nigdy nie jest dobrym pomysłem zostawianie psa samego na długi czas, to fakt, że większość z nas ma pracę, oznacza, że musimy albo znaleźć sposób, aby to zadziałało, albo zrezygnować z posiadania psa. Pozostawienie psa w domu samemu może spowodować wiele problemów, ponieważ wiele psów cierpi na lęk przed rozłąką. Mogą one niesamowicie rozrabiać, gdy są pozostawione same sobie, brudząc dom, gryząc rzeczy, drapiąc i szczekając. Jednym ze sposobów na uniknięcie tych problemów jest wybór rasy, która jest mniej narażona na cierpienie.

Oto nasza lista 9 najlepszych ras domowych samotników:

1. Boston Terrier

Jedną z niewielu ras terierów, które nie cierpią z powodu lęku separacyjnego jest Boston Terrier  mimo swoich charakterystycznych smutnych oczu są inteligentne i niezależne. Z całą pewnością nie są to psy obecnie wykorzystywane do walki. Chociaż mogą być uparte i czasami nadpobudliwe, to jednak stanowią wspaniałego towarzysza dla osób starszych lub tych, które mieszkają w mieszkaniach. Również dla osób pracujących poza domem są idealne, gdyż nie szczególnie odczuwają dłuższą rozłąkę.

2. Lhasa Apso (sekcja psów tybetańskich)

Lhasa jest zabawnym i ujmującym zwierzakiem dla prawie każdego. Hodowane od wieków jako królewskie psy stróżujące, nie zdają sobie sprawy, jak małe są i za każdym razem, gdy spotykają innego psa, zakładają swój „wielki psi strój”. Są zabawne, dociekliwe i niezależne. Niestety, ten niezależny duch oznacza, że chociaż chętnie nauczą się wszystkich twoich poleceń, to będą posłuszne tylko wtedy, gdy będzie to odpowiadać ich własnym celom.

3. Miniaturowy Schnauzer

Ten wielki duchem pies w małym garniturze jest jedną z ulubionych ras w Ameryce. Lubią rolę psa stróżującego, ale mogą stać się głośne, jeśli potraktują tę rolę zbyt poważnie. Inteligencja działa na ich korzyść, ponieważ szybko się uczą i są uczuciowe. Nie mają nic przeciwko zostawieniu ich w spokoju, jeśli na pewno zostawisz zabawki i będą mogły żuć rzeczy, które sprawią, że będą zajęte, gdy ciebie nie będzie.

4. Bullmastiff

Ta duża rasa potrzebuje o wiele mniej wysiłku fizycznego, niż można by sobie wyobrazić. One uwielbiają spać, co czyni ich idealnymi dla rodzin, które żyją w gorączkowym tempie. Kilka krótkich spacerów dziennie zaspokoi zapotrzebowanie na energię Bullmastiffa. Starsze psy są szczególnie spokojne i wyluzowane, ale szczenięta nadal są szczeniętami i potrzebują więcej ruchu. Socjalizacja tej wspaniałej rasy i nauczanie jej przynajmniej podstawowych poleceń posłuszeństwa są konieczne, ponieważ dorosły może osiągnąć 60kg. Pomimo swojej wielkości, jest to wspaniały pies domowy. Poświęć mu dużo uwagi, gdy jesteś w domu, i pamiętaj, aby zostawiać zabawki dla szczeniąt do gryzienia, w innym wypadku możesz nie poznać domu.

Pięć najlepszych ras psów służebnych

 5. Chow Chow

Wyglądając jak gigantyczny miś, Chow Chow sprawia wrażenie, że byłoby wspaniale się do niego przytulić. Jednak naprawdę nie lubi przytulania się i fizycznej bliskości. Jak kot, wolałby nie być przytulany a jeśli już to wtedy kiedy on zechce, nie jest również fanem obcych. Chow Chow najlepiej czuje się z własną rodziną, ale nie jest najlepszą rasą, jaką można sobie wymarzyć przy małych dzieciach. Jest idealnym psem stróżującym może dlatego, że nie lubi obcych.  Cichy i niezależny, nie ma nic przeciwko zostawianiu go samego w domu.

 6. Chiński Shar-pei

Innym psem, który bardzo dobrze radzi sobie w mieszkaniach jest chiński Shar-pei ze względu na spokojną i nieco powściągliwą postawę. One nie chętnie idą do obcych, ale zrobią wszystko dla swoich domowników. Ich powściągliwy charakter oznacza, że są dobrym wyborem dla ludzi, którzy muszą pracować lub ogólnie są zajęci. Ważne jest jednak, aby w młodości poświęcić czas na odpowiednie szkolenie i socjalizację Shar-pei, w przeciwnym razie stanie się uparty i pozbawiony szacunku i będzie próbował rządzić domem. Są one doskonałymi stróżami i opiekunami i lubią mieć pracę do wykonania.

7. Akita

Oddana japońska rasa Akita powstała pierwotnie jako pies myśliwski, ale znalazła swoje miejsce w świecie opiekunów i stróżów. Podobnie jak inne rasy, które są dobre w strzeżeniu, Akita jest nieco zdystansowana wobec obcych, ale zaakceptuje ich, jeśli jej rodzina będzie w domu. Wczesne szkolenie i socjalizacja złagodzą problemy, które w przeciwnym razie mogłyby wyniknąć z bycia nieustraszonym psem, który odmawia wycofania się z wyzwania. Mimo że jest tolerancyjny wobec codziennej nieobecności, Akita potrzebuje Twojej uwagi, gdy jesteś w domu.

8. Basenji

Ta unikalna rasa pochodzi z Afryki, gdzie została stworzona jako pies myśliwski. Znane jako rasa „nie szczekająca”, nie są bezgłosowe. Po prostu ich wokalizy ograniczają się do „jodłowania” i czegoś jak krzyk, a także typowych dla wszystkich psów jęków i warczenia. Lubi towarzystwo domowników, w których jest zakochany po uszy jednocześnie nie sprawia problemu gdy zostawiamy go samemu sobie.

9. Peekapoo (to krzyżówka pekińczyka i pudla)

Ten designerski pies jest krzyżówką pekińczyka i pudla i odziedziczył to, co najlepsze z obu ras. Czuły i inteligentny, lubi przebywać ze swoją rodziną, ale naprawdę nie ma nic przeciwko temu, aby spędzać czas samemu, tak długo jak ma coś do zabawy. Zabawki, które wymagają od nich wykorzystania umysłu do zdobycia smakołyków, są świetne!  Nie są one szczególnie destrukcyjne, są dobrym wyborem dla kogoś, kto pracuje i chce mieć małą rasę.

Pamiętaj, że psy są zwierzętami społecznymi, które uważają się za część stada, w skład którego wchodzą osoby z rodziny, pozostawienie ich w domu nie jest idealnym rozwiązaniem. Jednak zapewnienie im czegoś do zrobienia w czasie nieobecności może sprawić, że aranżacja się powiedzie, nawet jeśli masz pracę w pełnym wymiarze godzin. Przed wyjazdem zapewnij mu trochę czasu na świeżym powietrzu, aby podczas Twojej nieobecności nie szukał czegoś do zrobienia na własną rękę, a może nie być to coś, co szczególnie Ci się podoba!

Dobrym pomysłem jest kamera, która może pomóc Ci śledzić szczeniaka podczas pracy, złagodzić niepokój zarówno z jego jak i Twojej strony. Polecamy Furbo Dog Camera, która ma sporo funkcji pomagających uczynić coś nawet na odległość.