25 małych ras psów, które są idealne do domu o dowolnej wielkości

Jest tak wiele powodów, aby kochać małe rasy psów. Doskonale się przytulają, są w nas wpatrzone jak my w cudowne obrazy i wspaniale pasują na nasze kolana. Są tańsze w utrzymaniu, mniej jedzą, mniej brudzą. Dodatkowych zalet jest więcej, są łatwiejsze w transportowaniu do weterynarza lub gdziekolwiek chcesz je zabrać –  zazwyczaj nie próbują z tobą walczyć, gdy chcesz umieścić je w torbie podróżnej!

Wszystkie transportowe eksperymenty staraj się wdrażać od samego początku, to zapewni ci wielki sukces i psiak będzie ci towarzyszył wszędzie!

Krótko mówiąc, małe psiaki są idealnym dodatkiem do rodziny. I mogą być dokładnie tym, czego potrzebuje twoja rodzina, aby przytulić się i nauczyć dzieci opiekowania się kimś innym. Jest tak wiele radości, którą mały pies może wnieść do Twojego domu i Twojej rodziny, szczególnie gdy posiadasz dzieci. Małe rasy psów są ogólnie definiowane jako ważące do 10 kg, osiągają wysokość do 40 cm. Oto niektóre z najlepszych małych psów, które możesz dziś powitać z radością w swoim domu i w pigułce o nich opowieść.

  1. Yorkshire Terrier

Yorkshire Terriery, uroczo nazywane „Yorkami”, są znane z tego, że są energicznymi, czułymi szczeniakami. Ważą ok 3 kg, co czyni je idealnym do noszenia i przytulania.

2. Shih Tzu

Shih Tzus to milusi i serdeczni towarzysze. Uważaj na duże brązowe oczy, którym nie będziesz w stanie niczego odmówić. Zostały wyhodowane jako towarzystwo dla domowników, więc nie potrzebują zbyt wielu ćwiczeń, co czyni je idealnymi dla kogoś z napiętym harmonogramem pracy lub ograniczoną mobilnością.

3. Szkocki terier

Teriery szkockie są miłymi towarzyszami życia wymagają stanowczości gdyż mają charakterek, z którym właściciel musi sobie poradzić. Ponadto są psami mocno kojarzonymi z zabawą, uwielbiają wszelkie zabawy i mają dużo energii.

4. Sznaucer miniaturowy 

Sznaucer ma temperament małego psa, charakterem natomiast jest zbliżony do sznaucera średniego. Psy tej rasy są wierne i mocno przywiązane do swojego właściciela. Główne cechy sznaucera miniaturowego to inteligencja, pewność siebie, wytrwałość i czujność.

5. Papillon

Papillony to psy zawdzięczające swoją nazwę sterczącym, skrzydatym uszom, które wyglądają jak motyle. Są znane z tego, że są wyjątkowo inteligentne i łatwe do tresury.

6. Pinczer miniaturowy

Pinczery miniaturowe to małe psy posiadające wielką osobowość. Uwielbiają się bawić i potrzebują dużo ruchu. Przywitaj się ze swoim nowym kumplem do ćwiczeń.

7. American Eskimo

Widząc słowo Eskimo możesz pomyśleć o ogromnym husky, ale amerykańskie psy Eskimo są jego całkowitym przeciwieństwem. Pamiętasz uroczą białą puffball z filmu „Propozycja” z Sandrą Bullock, którą omal nie pożarł orzeł? To ten sam pies. To sprytne, radosne psy, które uwielbiają nawiązywać przyjaźnie.

8. Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel to krzyżówka Cavalierów i Spanieli, która w naturalny sposób łączy delikatne zachowanie mniejszej rasy zabawowej, jednocześnie zachowując energię większego psa. Te słodkie szczenięta chętnie uczą się dobrych manier i potrafią być świetnymi psami terapeutycznymi.

9. Bolończyk

Bolończyk ma pseudonim „Krępy” waga od 2,5 do 4 kilogramów, Bolognese są pieskami niesamowicie przywiązani do swoich właścicieli i mogą nawet dostać syndrom lęku separacyjnego, jeśli zostaną oddzielone od właściciela. Jeśli zdecydujesz się na tą białą kulkę będzie ona Twoim nowym najlepszym przyjacielem na całe wasze wspólne życie.

10. Charcik włoski

Malutkie charciki ważą nie więcej niż 6 kg i dożywają 15 lat. Uwielbiają wylegiwać się na kolanach i zawsze są w pobliżu, aby uzyskać dodatkową dawkę miłości od swojego opiekuna.

11. Bichon Frise

Już w XIII wieku rasa Bichon Frise uwielbiała spędzać czas ze szlachtą. Ale kiedy puszysty biały pies został wyparty z królestwa podczas rewolucji francuskiej, ich gatunek szybko się przystosował i został ulubieńcem sztuki cyrkowej. Tak więc Bichony są nie tylko urocze, ale są zwinnymi, skorymi do szkoleń i niesamowicie inteligentnymi stworzeniami.

12. Basenji

Basenji to wysoki pies z grupy ras małych psów. Zachowanie i temperament mają podobny jak u kotów. Basenji pielęgnują swoją sierść jak koty, nie szczekają (brzmi to bardziej jak jodłowanie) i są ekspertami w skoku wzwyż. Ich krótka miła sierść nie pozostawia po sobie wielu śladów. Nie ma wielu basenji, ale ci, którzy je posiadają, uważają się za wyjątkowo szczęśliwych ludzi.

13. Australian Terrier

Australijski terier został wyhodowany jako nieustraszony eksterminator, co oznacza, że ​​są doskonałymi łowcami małych ssaków i węży. Ale te twarde z charakteru psiaki, są w rzeczywistości najmniejszymi z pracujących ras terierów, zazwyczaj nie ważą więcej niż 9 kg, są wspaniałymi i wiernymi towarzyszami życia.

14. Buldog francuski

Ponieważ rasa buldoga francuskiego stała się popularna we Francji wiele, wiele lat temu, możliwe, że kiedyś krzyżowała się z terierami i mopsami, więc nic dziwnego, że obie rasy są do siebie podobne. Jednak najlepszym sposobem na odróżnienie tych dwóch ras od siebie są nietoperze uszy buldoga francuskiego, wypukła czaszka i nienawiść do ćwiczeń. Jeśli i ty jesteś leniwy to ten piesek z pewnością nie będzie cię mobilizował do wyjścia z domu na odrobinę sportu.

15. West Highland White Terrier

Podobnie jak ich kuzyni teriery, Westies miały pracować samodzielnie – ale te inteligentne pieski lubią duże wyzwania. Nie ma znaczenia, że ​​dorastają tylko do 9 kg i max. do 30cm, ta rasa lubi ciężko pracować, uczyć się i przebywać na świeżym powietrzu.

16. Chihuahua

Całkiem możliwe, że najbardziej odważny ze wszystkich małych ras (i może najmniejszy!), Chihuahua jest dumny z miana „pies-portmonetka”. Te małe psy nie rosną większe niż 20 cm i mają trudności z przekroczeniem 3 kg! Są idealnym miejskim zwierzakiem, ale podczas mroźnych zimowych miesięcy będą potrzebować dodatkowego ubranka. Jeśli chodzi o ubranka to ich opiekunowie mają w zasięgu ręki prawdziwą rewię mody!

17. Szpic niemiecki

Szpic niemiecki może ważyć trochę więcej niż inne małe rasy, do 12 kg. Szpice są waleczne i niezależne, uwielbiają bronić swoich domów. Ta rasa ma dużą nieufność do nieznajomych, co czyni ich świetnymi stróżami i nie obchodzi ich, czy na zewnątrz jest zimno czy gorąco. To są idealne pieski do adaptacji, swoich opiekunów kochają na zabój pomimo małego ciała.

18. Affenpinscher

Pierwotnym zadaniem Affenpinschera w XVII wieku była eksterminacja szczurów i szkodników w Niemczech. W końcu te psy stały się towarzystwem dla pań domu i są niesamowitymi słuchaczami. Są najlepszymi psiakami, którym udaje się posłuszeństwo, trening terapeutyczny i uczucie. Panie domu są w nich dozgonnie zakochane!

19. Jamnik

Niezależnie od tego, czy wybierzesz „zwykłego” jamnika, czy miniaturową rasę, te psiaki są ciekawe, a jednocześnie niezwykle przyjazne. Nie lubią długodystansowych biegów ani pływania, ale poza tym są gotowe do zabawy przez cały dzień. Uwaga: jamniki świetnie sprawdzają się jako psy stróżujące ze względu na głośne szczekanie!

2o. Mops

I

Istnieje kilka teorii opartych na pochodzeniu imienia Mops, jedna twierdzi, że jest ona oparta na łacińskim słowie „pugnus” oznaczającym „pięść”. Wynika to ze skojarzenia, że pyszczek rasy wygląda trochę jak zaciśnięta pięść. Bez względu na ich nazwę i wyszukane miny, które robią, te urocze psiaki chcą zadowolić swoich opiekunów przez cały dzień i każdego dnia. Więc jeśli jesteś tak samo towarzyski jak one, to idealnie będziecie do siebie pasowali.

21. Angielski Toy Spaniel

Brytyjskie towarzyskie spaniele zostały skrzyżowane z azjatyckimi psami w epoce wiktoriańskiej. Ta mieszanka stała się angielskim zabawkowym spanielem, znanym również jako King Charles Spaniel. Ta rasa ma bardziej płaską twarz w porównaniu do swoich przodków, ale nadal zachowuje naturalny instynkt łowiecki z minionych lat. Nazwa Toy to tylko przydomek, to bardzo ambitne i mądre pieski!

22. Terier bostoński

Boston Terriery mogą ważyć do 12 kg i stają pod tym względem po cięższej stronie grupy małych psów, ale z pewnością są urocze. Znane z dużych, okrągłych oczu i kwadratowych głów, uwielbiają zadowalać swoją rodzinę i bawić się z dziećmi.

23. Cardigan Welsh Corgi

Prawdopodobnie najcięższa rasa w klasie małych psów, samce Cardigan Welsh Corgi mogą ważyć do18 kg! Pomimo krótkich nóg i niskiej klatki piersiowej te psiaki pędzą z dużą prędkością. Kardigany są starszą z dwóch ras corgi i były kiedyś znane z wypasu bydła w Europie.

24. Hawańczyk

Jedyna rasa psa pochodząca z Kuby, te pieski są idealne do miast. Są przywiązani do swoich opiekunów, dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Hawańczycy nie znoszą ostrych metod treningowych i besztania, obrażają się nie na żarty!. Nie martw się też o ich długie futro w cieplejszym klimacie, ponieważ to ich dobry sposób na ochronę skóry przed słońcem. Nie nagrzewają się!

25. Maltańczyk

Maltańczyk może ważyć nawet 3,5kg, ale duża część tej pozornej wagi może w rzeczywistości wynikać z ich długiej, jedwabistej sierści, która zwykle dotyka podłogi. Pomimo ich przyjaznego wyglądu, zazwyczaj nie narzucają się i nie uwielbiają nawiązywać nowych przyjaźni, jeśli są odpowiednio przeszkolone, są niekłopotliwe, od czasu do czasu potrafią być uparciuchami. Jednym słowem pieski z temperamentem i charakterkiem!