20 Hipoalergicznych ras psów

Zostaw swój odkurzacz w szafie i zaadoptuj jednego z poniższych hipoalergicznych psów. Jeśli chcesz mieć przytulnego zwierzaka, ale nie znosisz wszechobecnej sierści, po której zaczynasz kichać i drapać się po całym ciele, wyjściem dla ciebie są rasy psów nie uczulające. Hipoalergiczne psy, zazwyczaj nie rzucają sierści, są idealnym wyborem dla rodziców poszukującym szczeniaka dla swoich pociech mających alergię na sierść. Bez względu na to, czy nie znosisz zdejmowania futra z ubrań, czy też cierpisz na ataki alergii wywołanej przez psią sierść, nie wykluczaj posiadania psa. Eksperci wskazali nam te urocze psy, które oddadzą wam całą swoją miłość, nie pozostawiając przy tym całego futra wszędzie. Śmiało, zacznijcie wybierać przedstawiamy aż 20 ras spełniających te kryteria.

 • Bichon Frise

Wyhodowane jako hipoalergiczne, bichony są jednymi z najlepszych wybrańców Związku Kynologicznego dla alergików. Ich nazwa pochodzi z języka francuskiego od „puszysty biały pies” i jest idealną nazwą dla przytulnych małych waciaków. Ich mały rozmiar sprawia, że doskonale nadają się również do małych mieszkań.

 • Miniaturowy Schnauzer

Najpopularniejsza rasa Schnauzera, te bystre psy stróżujące są jak kieszonkowa opcja dla fanów Schnauzera. Mają taki sam poważny wyraz twarzy, jak ich większe odpowiedniki, ale w mniejszym opakowaniu. Ci nieustraszeni towarzysze puszczają włosy minimalnie i kochają dużo zabawy, więc przygotuj się na wiele gier z aportem.

 • Pudel

W przeciwieństwie do bardziej wszechstronnych schnauzerów, również pudle należą do hipoalergicznej rasy. Obejmuje to większą rasę, średnią zabawkę i wersję miniaturową, dzięki czemu możesz wybrać swoją własną preferencję co do wielkości. Pudle Super Smart są również niezwykle łatwe w treningu, co czyni je jednymi z najpopularniejszych psów w wielu krajach. Jeśli chodzi o ten fantazyjny „pudlowy look”, tradycyjna linia cięcia chroni stawy u tych kochających wodę psów,  ponadto wygląda cholernie uroczo.

 • Yorkshire Terrier

Małe Yorki o słodkiej twarzy mieszczą się w torebkach i na kolanach, ale ich mały rozmiar mieści w sobie oryginalny charakter. Ich cienkie włosy mają strukturę bardziej podobną do ludzkiej, niż inne rodzaje sierści, więc nie będziesz kichać. Uważaj jednak, żeby nie dopuścić do splątania się włosów i  aby nie straciły jedwabistej miękkości, dlatego Yorki wymagają regularnego szczotkowania i pielęgnacji.

 • Shih Tzu

Wszechmocny „lew” znany jako Shih Tzu pochodzi z dynastii Tang. Jedno spojrzenie, a zrozumiesz, dlaczego ta rasa kiedyś  została wybrana na psy królewskich elit, zawdzięczają to swojemu królewskiemu wyglądowi i uroczemu, przyjaznemu charakterowi. Ponieważ ich włosy rosną naturalnie dość długie, wymagają sporej pielęgnacji. Zapoznaj się z dobrym fryzjerem i przyzwyczajaj swojego szczeniaka do regularnego szczotkowania.

 • Maltańczyk

Maltańczyk to malutkie 3 kg, starożytna rasa grecka w zasadzie definiuje pojęcie „psa kolanowego”. Nawet długie sesje przytulania nie wywołują kichania, ponieważ ich całkowicie białe włosy są hipoalergiczne. Możesz wybrać pomiędzy podcięciem ich miękkiej sierści na sportowy trymer, a pozostawieniem jej dłuższej, w zależności od tego, jak dużo czasu możesz poświęcić na jej utrzymanie w nienagannym stanie.

 • Portugalski pies wodny

Jeśli rozpoznaliście psa, który zagościł u Obamów to już wiecie, że powodem tego wyboru była alergia córek prezydenta. Za ich sprawą kręcone portugalskie psy wodne nieustannie są w centrum uwagi. Nie martwcie się, ich zabawne i wyluzowane osobowości stanowią świetny dodatek do każdego domu. Dobrze przystosowują się u osób mieszkających na małych powierzchniach.

 • Terier szkocki

Być może znasz uroczego i pełnego osobowości psa Scotta z Disneyowskiego filmu, są niezależne i czasami uparte to świetne zwierzęta domowe. Pierwotnie były hodowane jako psy myśliwskie, a ich wirująca, odporna na warunki atmosferyczne sierść zapewniała im ochronę we wszystkich klimatach. Dzisiaj ich dostojna broda najczęściej spędza większość czasu leżąc na kanapie.

 • Gigant Schnauzer

Zakochaliśmy się już w gigantycznych, kudłatych brwiach Schnauzerów, ale ta cała sierść nie oznacza, że będziesz kichac. Wymagają one umiarkowanej pielęgnacji, więc zdobądź dobrą szczotkę dla psa. Największy z trzech typów Schnauzerów, może urosnąć do 40 kg, ma inteligentny, ukierunkowany temperament.

 • Terier West Highland

Podobnie jak inne teriery, Westie mają ten sam ciekawy i żywy temperament – z dodatkowym bonusem w postaci minimalnego zrzucania sierści. Te wytrzymałe psy mają wesołą postawę, która sprawi, że będziesz chichotać z ich zabawnych wybryków. Ich przenośny rozmiar i przyjazne usposobienie czynią z nich jedne z najpopularniejszych terierów.

 • Havanese

Szczęśliwe i ciekawe wszystkiego, psy hawańskie mają jedwabistą, długą sierść w różnych kolorach. Mogą wyglądać po królewsku, jeśli pozwolisz, aby ich sierść rosła długo i aby nosiły ją jak królowie i królowe, za które się je uważa. Wielu właścicieli woli dawać im krótsze włosy dla łatwiejszej pielęgnacji i mniejszej ilości szczotkowania.

 • Chart afgański

Te słodkie psy nie szaleją, ale ich długie płaszcze wymagają uważnej pielęgnacji. Ponieważ pierwotnie były hodowane w górach w Afganistanie, mają długie, lśniące włosy, które mogą zmienić się w plątaninę kołtunów bez rutynowej pielęgnacji. Spraw, by czas pielęgnacji stał się częścią Twojego rytuału pieszczenia, a odkryjesz, co tak naprawdę oznacza „najlepszy przyjaciel człowieka”.

 • Basenji

Basenji powstały  jako afrykańskie psy myśliwskie, ale nie wyją i nie jęczą jak wiele psów. Mają krótkie, cienkie włosy, które rzucają się w oczy w minimalnym stopniu, więc ledwo wiesz, że z tobą mieszkają. Basenji mają również kocie zachowanie, te małe, szybkie stworzenia będą się właściwie same wychowywać.

 • Cairn Terrier

Wiele grubowłosych terierów rzuca mniej sierści niż inne grupy, co sprawia, że rasy z takim włosem są mądrym wyborem dla osób cierpiących na alergię. Właściciele szczególnie kochają teriery Cairn za ich nieustraszoną osobowość.

 • Bedlington Terrier

Bedlington terierom wyrastają charakterystyczne kłęby futra na czubku głowy, nadając tej słodko wyglądającej rasie jagnięcy wygląd. Te delikatne, przytulne teriery są świetnymi stróżami i partnerami. Profesjonaliści spędzają dużo czasu na stylizacji kręconej, wełnianej sierści przygotowując je na wystawy, aby nadać im idealny wygląd. Jeśli chcesz mieć tylko przytulnego zwierzaka, możesz zdecydować się na krótkie cięcie łatwe do pielęgnacji.

 • Coton de Tulear

Ta urocza rasa towarzysząca będzie podążać za tobą po domu jak wesoły mały cień. Pies królewski Madagaskaru rzekomo pochodzi od psów, które przeżyły w starożytnym wraku statku w pobliżu Madagaskaru i przypominają bichony z ich miękką, białą sierścią. W przeciwieństwie do tradycyjnego futra, nie pogłębi ono twoich alergii.

 • Irlandzki Spaniel Wodny

Jeśli szukasz rasy hipoalergicznej, nie ograniczaj się do terierów i miniaturowych psów. Irlandzkie spaniele wodne należą do grupy sportowej, (niespodzianka!) uwielbiają wodę. Ci urodzeni w naturze pływacy mają płaszcz, który odpycha wodę, mogą wskakiwać i wyskakiwać z basenu przez cały dzień.

 • Lagotto Romagnolo

Nie daj się zwieść fantazyjnej nazwie tej rasy. Te wełniste, małe i średnie szczeniaki nie są w najmniejszym stopniu pretensjonalne. Zaliczają wszystkie punkty na liście życzeń miłośników psów: hipoalergiczne, aktywne, łatwe w obsłudze i czułe. Posiadają ukryty talent: Lagotti są szczególnie doskonałe w polowaniu na trufle. Mogą spędzać większość czasu na podwórku w swoim własnym towarzystwie, biegając, bawiąc się i nie sprawiając problemów.

 • Lhasa Apso

Pierwotnie Lhasa Apso była hodowana, aby służyć jako psy stróżujące w klasztorach i pałacach na wyżynach Himalajów. Ta mała rasa uwielbia energiczne spacery i błaznowanie, dlatego wielu właścicieli Lhasa pozostawia dorosłe zwierzęta w krótszym, trymerskim „szczenięcym cięciu”, aby ograniczyć do minimum ich częste cięcie. Skraca to czas pielęgnacji, wyglądają również pięknie, jeśli zostawisz ich luksusową sierść dłuższą.

 • Wheaten Terrier z miękką powłoką

Urocze teriery Wheaten prawie nie wymagają wprowadzenia. Wszystko zawiera się w nazwie, te hipoalergiczne psy mają miękką sierść w kolorze pszenicy. Niezwykle przyjazne zawsze z ogromną radością podskakują na spotkanie z właścicielami. Ich wyjątkową sierść należy utrzymywać w dobrej kondycji, aby uniknąć matowienia, nie zrzucają jej zbyt dużo.