10 ras psów, które źle znoszą samotność!

Wybierając swojego psa czynimy to by mieć towarzysza i dać mu dom do końca jego życia. Tak się cieszysz, że jest twój, a on z miłością i radością okazuje, że jesteś jego! Niestety, nie zawsze możecie być razem. Musisz pracować i niestety często się zdarza, że nie należysz do grona szczęśliwców, którzy mogą pracować w domu lub zabierać ze sobą zwierzęta domowe do biura.

Warto przeczytać:

9 ras psów które dobrze znoszą samotność!


Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem psa, ale wiesz, że będzie musiał spędzać sporo czasu sam, ważne jest, abyś najpierw odrobił swoje zadanie domowe. Niektóre rasy nie tolerują zostawiania ich w domu samych, dlatego warto to wziąć to pod uwagę wybierając psa, z którym będziesz dzielić życie.

Przedstawiamy 10 ras psów, które szczególnie nie lubią być same:

1. Pudel miniaturowy (ToyPoodle)

Ta słodka, mała kulka futra jest bardzo czuła i mocno się przywiązuje do swojego opiekuna. Niestety, pudelek  może stać się zbytnio zależny od Twojej obecności i rozwinąć poważny niepokój związany z separacją, jeśli będzie zostawał sam na długi czas. Czasami prowadzi to do negatywnych zachowań, może zniszczyć sprzęty pozostające w jego zasięgu w domu.

2. Owczarek australijski (Australian Shepherd)

Uroczy owczarek australijski jest niezwykle inteligentnym psem, który ponad wszystko kocha pracę dla Ciebie. Łatwo go trenować, jest energiczny i wysportowany – i potrzebuje ujścia dla swojej sporej energii. Pozostawienie go w spokoju może spowodować nadmierny stres – w ciężkich przypadkach może stać się samo destrukcyjny. Nie powinno się go zostawiać samego na zbyt długo.

3. Amerykański Pit Bull Terrier

Jest to czuła rasa, która żyje, by strzec i chronić swoją rodzinę. Bez towarzystwa, może stać się niespokojny, niszczycielski lub hałaśliwy. Chociaż pit bulle są wspaniałym obrońcą twojego domu, będziesz musiał się zastanowić, jak utrzymać go w dobrej formie psychicznej, gdy ciebie nie ma.

4. Chihuahua

Ten zaangażowany i aktywny mały pies jest ulubionym zwierzakiem domowym, którego właściciele często traktują bardziej jak dziecko niż psa. Ciągłe przebywanie z człowiekiem sprawia, że jest niezwykle czuły, ale jeśli zostanie pozostawiony sam na dłuższy czas, jego niepokój może doprowadzić do tego, że stanie się niszczycielski lub nawet agresywny.

Pięć najlepszych ras psów służebnych

5. Bichon Frise

Te urocze kule puchu są czułe i kochają prawie każdego – pragną nieustannej ludzkiej uwagi. Dlatego, zostawione na dłuższy czas same sobie, mają predyspozycje do rozwijania stanów  lękowych.

6. Chart włoski (Greyhound)

Mały włoski chart był hodowany do biegania i polowania. Chociaż ten elegancki pies uwielbia być na Twoich kolanach, potrzebuje również dużo ruchu i ujścia dla swojej energii. Jeśli zostanie zbyt długo sam, może stać się niespokojny, agresywny lub niszczycielski.

7. Maltańczyk

Podobnie jak Chihuahua, słodki mały Maltańczyk jest często traktowany bardziej jak dziecko niż pies. Szybko przyzwyczaja się do bycia w centrum uwagi i może być oburzony i zazdrosny jeśli nikt nie zwraca na niego uwagi a tak myśli gdy jest pozostawiony same w domu.

8. Buldog francuski

Te małe leniuszki nie przepadają za ćwiczeniami, ale za przytulaniem się do ciebie i pragną twojej pełnej uwagi. Uzależnione od ludzkiego towarzystwa, mogą stać się zazdrosne, jeśli twoja uwaga zostanie podzielona między nich i kogoś innego. One absolutnie nienawidzą być same.

9. Fox Terrier

Inteligentna, bardzo aktywna rasa, lisie teriery nie są najlepszymi przytulankami dla ludzi. Uwielbiają się jednak uczyć i potrzebują ujścia dla swojej ekstremalnej energii. Jeśli są pozostawione same sobie zbyt długo, są zdolne do tego, by stać się niszczycielskie, siejąc spustoszenie w Twoim domu.

10. Szpic miniaturowy Pomeranian (Pomorski)

Jeśli jest jedna rzecz, której Pomorzanie nienawidzą bardziej niż kąpieli, to jest to bycie samemu. Szczeniaki te łatwo przywiązują się do swoich właścicieli, a jeśli zostaną pozostawione same lub z obcymi, mogą stać się agresywne lub niespokojne.

Oprócz tych 10 ras psów, które nienawidzą być same, psy innych ras mogą przejawiać podobne zachowania, zależy to w dużej mierze od indywidualnego charakteru pieska. Na przykład, Twój pies może mieć problem z Twoim wychodzeniem do pracy, ponieważ ma ruchliwą osobowość lub więcej energii, i gdy zostaje sam po prostu się bardzo nudzi. Podobnie, psy bez treningu posłuszeństwa mogą nie rozumieć dlaczego je porzucasz na tak długi czas.

Wreszcie, szczenięta w większości przypadków nie radzą sobie dobrze z samotnością. Podobnie jak ludzkie dzieci, młode psy potrzebują dodatkowej uwagi i opieki. Warto je od początku szkolić zamiast zamykać na pół dnia np. w łazience.