10 popularnych kwiatów, o których możesz nie wiedzieć, że są trujące dla psów

Kwiaty kwitną wszędzie – a nasze psy zwłaszcza szczeniaczki mogą próbować je przekąsić. Czy należy się obawiać?. Niektóre z najpiękniejszych kwiatów są niebezpieczne dla psów. W rzeczywistości wielu opiekunów zwierząt nie zdaje sobie sprawy, że te dziesięć popularnych kwiatów, które przedstawiamy jest toksycznych dla psów.

Dlatego warto mieć w apteczce zwykły węgiel, który wiąże trujące substancje i przyspiesza ich wydalenie, można go przy zatruciu podawać również pieskom. Jeśli jednak twój pies zjadł kwiat, który uważasz, że może być trujący, a pies wykazuje objawy niepokoju lub wymiotuje, zrób zdjęcie roślinie, którą się raczył i natychmiast zadzwoń do weterynarza prześlij fotografię i w ten sposób dowiesz się jak dalej postąpić.

Rozejrzyj się, które z tych roślin posiadasz:

Amarylis

Jest piękna, ale Naga Dama, jak czasami jest nazywana, spowoduje wymioty, biegunkę, bóle brzucha, drżenie i brak apetytu, jeśli zostanie zjedzona.

Azalia

Twój pies zjadł kwiat azalii? Wystarczy kilka liści, aby doprowadzić do tak poważnych skutków ubocznych jak ślepota, drgawki, śpiączka, a nawet śmierć. Jeśli przyłapiesz swojego psa na jedzeniu azalii, lub gdy wystąpią u niego objawy podobne do zatrucia pokarmowego (wymioty, biegunka, ból brzucha, itp.) natychmiast poszukaj pomocy weterynaryjnej.

Łyszczec, gipsówka

Łyszczec, gipsówka to uroczy sposób na dopełnienie bukietu i, niestety, szybki sposób na problemy ze strony przewodu pokarmowego Twojego psa. Na skali „trujące kwiaty dla psów”, to jest dość nisko, monitoruj szczeniaka, jeśli zauważysz objawy zatrucia podaj mu jedną łyżeczkę nadtlenku wodoru (woda utleniona) na 5 kg masy ciała, aby zachęcić go do wymiotów.

Begonia

Twój pies zjadł begonię? To nie jest poważny problem, chyba że zjadł jej bardzo dużo. Jest toksyczna, ale w łagodnym stopniu, a objawy są często tak poważne, jak ślinienie się, trudności w przełykaniu i wymioty.

Goździk ogrodowy

Załóżmy, że dostałeś na urodziny wiązankę goździków. A twój pies zjadł je na kolację. Zła wiadomość? Twoje goździki prawdopodobnie wcielą się ponownie w wymiociny lub biegunkę. Dobra wiadomość? Potrzeba by wielu wiązek, żeby wyrządzić poważne szkody.

Cyklamen

Białe, różowe, czerwone i purpurowe płatki cyklamenu tworzą oszałamiający spektakl, ale połknięcie dużej ilości bulw cyklamenu spowoduje problemy z sercem, drgawki i prawdopodobnie śmierć psa.

Żonkil

Są wszędzie, jaskrawe, żółte i doskonałe – i trujące. Zjedzenie jednego spowoduje objawy takie jak wymioty, biegunka, niskie ciśnienie krwi, drżenie i problemy z sercem u psów.

Lilie

Bez względu na odmianę (a jest ich wiele), lilie nie są dobre dla Twojego psa. Nie są one śmiertelne, ale mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe, depresję, anoreksję i drżenie u psów.

Oleander

Bladoróżowe płatki z pewnością wyglądają ładnie, ale w świecie toksycznych kwiatów dla psów, oleander znajduje się w ścisłej czołówce. Praktycznie wszystkie części kwiatu są uważane za toksyczne – nawet woda w wazonie – a oznaki zatrucia sięgają od problemów żołądkowo-jelitowych do poważniejszych objawów, w tym drżenia, drgawek i, niestety, śmierci.

Tulipany

Więc twój pies wykopał te cebulki tulipanów, które właśnie posadziłeś w ogrodzie i genialnie postanowił je połknąć. Jeden może prowadzić do pewnego podrażnienia w jamie ustnej, w tym ślinienia się i trudności w połykaniu. Więcej niż  jeden może wywołać wymioty, biegunkę, zwiększone tętno, a nawet problemy z oddychaniem.